İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de Ultra Maraton

Ultra maraton nedir ?

Genel anlamda,  maraton mesafesi olan 42.195m’den uzun dayanaklılık yarışlarına verilen isimdir.

50km mesafe yarışı,  24 saat kapalı pist yarışı, 48 saat koşu bandı üzerinde, 100km patika yarışı, 100mil  ve hatta 1000 mil yarışlarının hepsine ultra maraton deniyor.

Peki sporu ve sanatı uzaktan sevmeyi alışkanlık haline getirmiş ülkemizde ultra maratonun  durumu  nasıl?

Açıkçası maraton yarışlarına nazaran katılabileceğimiz daha çok ultra maraton var.  2010 senesinden beri her sene yeni bir ultra maraton yarışı takvimlerimizdeki yerini aldı. Antremanlarla pekiştirilmiş fiziksel-mental dayanıklılık ve bir tutam da delilik ile ülkemizde katılabileceğiniz ultra maraton yarışları aşağıda.

 

İznik Ultra Maratonu

Macera Akademisi tarafından ilk defa bu sene düzenlenecek yarış 14 Nisan 2012 tarihinde start alacak.

İznik gölü etrafında  60k ve 126k mesafelerinde 2 parkurda koşulacak. 126k parkurunun zaman sınırı 26.5 saat ve belli zamanlarda belli istasyonlardan geçmiş olmaz zorunluluğunuz var.

İlk yarısı oldukça sert tırmanış ve inişlerle geçecek olan 126k parkurunun toplam yükseklik kazanımı 2200m.

İznik ultra maratonunda bulunan iki parkur da The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® yarışlarına 3 ve 1 puan vermek üzere akredite olmuş. Bu yarışı bitirince kazanacağınız puanlarla UTMB yarışlarında koşabilmek  için çekilişe katılma  hakkı kazanabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Çekmeköy Ultramaratonu

Bu sene 2.si düzenlenecek olan organizasyon,  geçen senenin aksine  bu sene 60km  koşulacak. İlk yarışa katılma şansım olmuştu. İstanbul Çekmeköy’de harika bir parkurda 50k koşmuştuk.

Bitiş noktasında  katılımcılara verilen, yan tarafta  görülen su bardağı da mutluluğumu katlamıştı.

Bu sene  6 Mayıs 2012 tarihinde Çekmeköy’de koşulacak olan yarışı organize eden grup, birçok macera yarışı ve ultra maraton deneyimi olan kişilerden oluşan Team Ultra Trail Runner grubu. Yurt içi ve yurt dışında birçok organizasyona katılmış olmanın verdiği deneyimle Bakiye Duran ve arkadaşları eksiksiz, sorunsuz ve profesyonel bir yarış düzenlemişlerdi. Bu sene de aynı kalite de olacağına şüphe yok.

Çok geniş imkanlara rağmen başarısızca düzenlenen onlarca organizasyonun yanında Çekmeköy Ultra Maratonu umudumuzu kaybetmememiz gerektiğini hatırlatmaya devam ediyor.

Kayıt için

 

Likya Yolu Ultra Maratonu

Yukarıda bahsettiğimiz yarışların aksine Likya Yolu Ultra Maratonu her gün bir etap koşmak üzere 6 etaptan oluşuyor.Yarış 509km uzunluğundaki tarihi Likya Yolu’nun 250km’lik bölümünü kapsıyor. Her etap sonunda katılımcılar ortak kamp alanında dinlenip yeni günde yarışa devam ediyorlar.

Bu sene 22-30 Eylül tarihleri arasında  3.sü koşulacak olan ultra maratonun  katılım ücreti, yerli katılımcı için 700- 1000 TL arasında. Yüksek katılım ücreti ile katılımcı sayısını düşük tutma görevini layığıyla yerine getiriyor.

Kayıt İçin

 

Kapadokya Ultra Maratonu

Likya yolu gibi bu maraton da 6 etaptan oluşacak.  7-15 Temmuz tarihleri arasında  koşulacak maratonun katılım ücreti belirlenmiş (700-1000TL) ancak; parkur uzunluğu, başlangıç ve bitiş noktaları, rotası henüz belli değil.

Daha fazla bilgi için 

 

Güç sizinle koşsun!

4 Yorum

 1. Bakiye DURAN Bakiye DURAN 07/03/2012

  İnanılmaz. Çok çok güzel olmuş .Koşucularımızın ve ilgili arkadaşlarımızın böyle bir çalışmaya ihtiyacı vardı. Aslında aylık bir dergi çıkarabilsek süper olur. Yada internet dergisi olabilir. Tüm gelişmeleri bir yerde toplamalıyız. Tüm siteleri tek tek dolaşmaya zamanımız olmuyor.
  Eskiden SPOR adında bir dergi çıkarılıyordu. İlerimi gerimi gidiyoruz anlaşılmıyor. Yapmamız gereken daha çok işler var.
  Spo adına benim ne yapmam gerekirse yaparım.

  tekrar tebrikler.

  • Umut Ugras Umut Ugras Yazar | 08/03/2012

   Teşekkürler Bakiye Hocam, sizin yorumlarınız bizim için çok önemli.

 2. Ayhan Erdoğan Ayhan Erdoğan 12/10/2012

  Ülkemizdeki Ultra Maraton yarışları konusunda genel bilgi veren bir yazı olması benim için faydalı oldu. Bu sayede genel durumun ne olduğunu anlamış oldum. Daha fazlasını öğrenmek için de verdiğiniz linkler çok yararlı olacak.
  Teşekkürler.

 3. Enes Enes 25/01/2013

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Her sene yapılan Elbistan ultramaratonunu da atlamamak gerekir bence. 170 km lik çok güzel bir parkura sahip. Detaylı bilgi için http://www.eaeultramaraton.org inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir