İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İyi Bir Koşu Formu İçin ‘DİK’ Düşünün

Greg McMillan iyi bir koşu formu için dik (tall) düşünün diyor ve bizlere iyi bir koşu formu için en basit ve en etkili ip ucunu veriyor.

Kendisinin aynı adlı makalesinden çevirdiğim/derlediğim bu yazıda koşu formuyla ilgili sevdiğim ve uygulamaya çalıştığım bir  noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, iyi bir koşu formunun standardı yok. Bunun sebebi ise her birimizin vücut yapısının ve fonksiyonlarının farklı olması. Ancak, koşarken size dışarıdan bakan insanlar sizin iyi koştuğunuz izlenimine kapılıyorsa (ki bu değerlendirmeyi yapan insanların biraz olsun koştuklarını kabul edelim) koşu formunuzun iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Koşu formunu düzeltmek isteyen (koşarken iyi gözükmeyen) atletlerin en kolay uygulayabileceği ip ucu ise dik/uzun koşmak. Bu yazıda “tall” kelimesi Türkçe’ye nasıl çevrilir bilemedim ama sanırım yazarın anlatmak istediği şey dik ve uzun kelimelerinin birleşiminden oluşuyor (yazının geri kalanında “dik” deyip geçeceğim). Dik koşma prensibi sürekli olarak uygulandığında koşucuların formunda gözle görülür bir iyileşme ortaya çıktığını yazar bir antrenör olarak gözlemleyebilmiş.

Fikir tam olarak şu şekilde ilerliyor. Kafamız omuzların üstünde dengeli duruyor. Omuzlar kalçalarımızın üstünde ve kalçalarda bacaklarımızın üstünde dengeli  oluyor. Bütün gün bilgisayar karşısında oturmanın bir yan etkisi olarak ortaya çıkan öne çökük omuzlar, vücudun önünde giden kafa ve dışarı çıkık bir kalça duruşu iyi bir koşu formuna sahip olabilmek için düzeltilmesi gereken unsurlar. Yazar, koşucu ne kadar deneyimli olursa olsun, dik koşmanın koşu formunu gözle görülür biçimde düzelttiğini vurguluyor.

Koşarken ayağın yere basışıyla ilgili tüm tartışmalar ve koşu biyomekaniğiyle ilgili tüm diğer teoriler bir kenara bırakıldığında sadece dik koşmak tekniğinizi geliştirecektir. Koşucu olarak sizin yapmanız gereken koşu formu ve basış biçimiyle ilgili makaleler okumak yerine önümüzdeki haftalar boyunca dik koşmaya odaklanmak olmalı. Bunun anlamı vücudunuzu rahat ama dengeli bir pozisyonda tutmanız. Eğer bu rahat ve dengeli duruşu sağlayabiliyorsanız iyi bir koşu formunu yakalamış sayılırsınız.

Öncelikle, tüm koşu formu ve ayak basışı tartışmaları içinde atlanmaması gereken nokta kişinin sağlıklı tutuyor kalması. Çünkü potansiyelimize ulaşabilmek için süreklilik çok önemli. İkinci olarak, en iyi koşu formunuz ve ayak basışınız sizi koşarken daha verimli hale getirmeli. Öte yandan aynı form ve basış sizi daha hızlı yapmalı.

Dik koşmak vücudunuzun önüne düşen adımlarınızı kalçalarınızın (yada ağırlık merkezinizin) altına doğru kaydıracaktır. Bu noktadan sonra ayağınızın ilk hangi noktasının yere değdiğinin pek önemi kalmaz.

Koşu formunu düzeltmek için yapabileceğiniz şeylerden biri ise formunuzu dışarıdan izlemektir. Önünden geçtiğiniz bir mağaza camı veya arkadaşınızın çektiği bir video bu iş için yeterli olacaktır.

Şimdi, sizinle koşan arkadaşlarınızın görüşlerini alın ve daha dik koşmaya çalışın.

Sağlıklı ve keyifli koşular dileğiyle.

 

Makalenin tamamı için:

http://www.mcmillanrunning.com/index.php/articlePages/article/13

3 Yorum

  1. Noyan 'Doktor' Kıran Noyan 'Doktor' Kıran 08/03/2012

    teşekkürler özlem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir