İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bence 5k!

Amatör seviyede konuşursak, ‘5000’ ülkemizde koşulan bir mesafe değil. Bunun çeşitli sebepleri var ama her şeyden önce kabul edelim ki sezon içinde yapılan tüm yarışların bir çırpıda sayılabildiği bir ülkede yaşıyoruz.

Orta mesafede koşulan bir iki yerel yarış var fakat mesafelerin 6k veya 8.4k gibi parkura bağlı sayılar olması benim gibi takıntılı sporcuları biraz üzüyor. Yanlış anlaşılmasın, bu yarışların yapılıyor olmasını bütün kalbimle destekliyorum, ama diğer taraftan koşucular sayılara önem verir, kilometreyi kaç dakikada geçtiklerine bakarlar, kalp atışlarını dinlerler, ne kadar tırmandıklarını sayarlar, vs. Hal böyle olunca geçen ay koştukları süreleriyle son yarışlarını karşılaştırmak isterler. Mesafeler standart olmayınca ne yazık ki bu mümkün olmuyor. Güzel haber ise artık 5k yarışlarını duymaya başlıyoruz.

Biz amatör koşucular (veya sporcular), hele bir de yaş orta sahayı geçmişse, hızdan çok mesafeye odaklanıyoruz. Ülke ortalamasının rahatlıkla gözünü korkutacak mesafeleri bir çırpıda olmasa bile istikrarlı şekilde koşabiliyor olmak bazı bunalımların çok rahat aşılmasını sağlıyor. Buradan hareketle birçoğumuzun hedef tahtasında bir maraton, bir yarı maraton hatta bir ultra maraton oluyor. Koşuyla ilgilenmeyen arkadaşlarla konuşurken “5 kilometre koştum” demek ile “maraton koştum” demek arasında nasıl bir fark olduğunu hepimiz biliriz. Etrafta 5k yarışı olmamasının sebebi, talep penceresinden bakıldığında, bu olabilir.

Oysa 5k, hazırlığı maratondan daha az özveri isteyen, yarışma heyecanını ve tatmin hissini sonuna kadar yaşayabileceğiniz, çok daha kolay organize edilebilecek bir mesafe. Üstelik hemen hemen her hafta bir 5k yarışına girebilir ve aynı keyfi tekrar alabilirsiniz. Bu şekilde ilerlemenizi çok rahat gözlemleyerek antrenman rejiminizi gözden geçirebilirsiniz. Diğer bir önemli konu ise koşmaya başlamak isteyenlerin rahatça ulaşabileceği bir mesafeden bahsediyor olmamız. Çevresinde düzenlenen yarışların en kısası 21 kilometre olan biri için koltuğundan kalkıp hazırlanmaya başlamak o kadar kolay olmayabilir.

Yarı maraton veya maraton yarışları zaten az olduğundan birçoğumuz yarışabilmek için kendimizi yollara vurup şehirler arası yolculuk yapıyoruz. Bunun keyifli tarafları elbette var, ancak takdir edersiniz ki bu iş maddi ve manevi bazı fedakarlıklar gerektiriyor. Hal böyle olunca, katılımcı sayısı bazı kısıtların etkisi altında kalıyor. 5000 metre yarışı, mesafe ve sürenin kısalığı ile birlikte organizatörlere büyük esneklik sunuyor ve yaygınlaştırılması kolay. 20-25 dakikalık bir yarış için şehirler arası seyahat yapmak elbette makul değil. Zaten bu sebeple 5k yerel yarışlar olarak algılanmalı ve yaygınlaşmalı.

Özellikle büyük şehirlerde geleneksel haline getirilecek 5000 metre yarışları yarış takvimlerinin yükünü arttırmadan renklenmelerini sağlayacaktır.

2 Yorum

  1. İbrahim Koçyiğit İbrahim Koçyiğit 08/10/2012

    […] bakmadığını hesaba katmaya başlar. Zira, Koşu Gazetesi’nden Noyan Kıran’ın da söylediği gibi, koşmaya gönül vermiş birçok kişi 5k yarışlarının azlığından şikayetçi ve bu tip […]

  2. Ayhan Erdoğan Ayhan Erdoğan 12/10/2012

    Yazınızı okuyana kadar 5K yarışlarını çok önemsememiş ve çok itibar etmemiştim. Ancak sizin açıkladığınız şekilde farklı açılardan bakınca birçok avantajlara sahip olduğunu gördüm.
    Umarım dediğiniz gibi yerel yarışlar olarak yaygınlaşır. Ve bu sayede, her ay birkaç tanesinde buluşarak koşuyu hayatımızda daha fazla hissederiz ve motive oluruz. Aynı zamanda, koşuseverlerin ve koşucuların da artmasına mutlaka neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir