İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lisans Çıkartma

Profesyonel bir sporcu olmasak, hobi olarak, zevk için koşsak bile lisans konusu hepimizin karşısına çıkabiliyor. Bazı koşulara katılabilmek için lisanslı sporcu olma şartı aranabiliyor. Aslında mantık doğru ve güzel, organizasyonu yapanlar koşuya girecek sporcuların belli bir düzeyde spor yapıyor olmasını daha doğrusu belli bir sağlık seviyesinde bulunmasını istiyor. Yarış kayıt şartlarında bu sebeple ya sağlık raporu ya da sporcu lisansı isteniyor. Zaten birazdan anlatacağım gibi lisans almak için sağlık raporu da almak şart.

lisans
lisansımın ön yüzü

Bana komik gelen konu ise şu; maraton veya yarı maraton gibi dayanıklılığa dayanan mesafe yarışlarında sadece tüm sorumluluğun size ait olduğunu kabul ettiğiniz bir muvafakatname imzalamak yeterli iken, genelde 10 km civarı yarışlarda bir lisans fırtınasıdır esiyor. Benim bundan anladığım ne yazık ki şu; “biz sorumluluğu almayalım, lisans için doktor muayene edip imzayı atsın da, maazallah adam koşarken düşer kalır, sorumluluk bizden gitsin”. Buna genelde yerel belediye yarışlarında veya master kulüplerinin etkinliklerinde rastlıyoruz. Kızdığım başka bir detay da bu kadar lisans şartı aranan yarışlarda işin çoğunlukla lafta kaldığı, lisans detayının kontrol bile edilmediği.

Sonuçta lisans almak mantıken doğru, yöntemi de kolay. Her spor dalı için ayrı lisans var. Koşu yarışlarında genellikle çoğu branş lisansı kabul ediliyor. Ben atletizm lisansı çıkarttığım ve koşu dışında bir yarışa girmeyi planlamadığım için burada atletizm lisansı çıkartma yöntemini anlatacağım ama diğer branşlar için de çoğu şeyin aynı olduğunu tahmin ediyorum.

İnternette “lisans çıkartma” diye arattığınız zaman hukuk dili ile yazılmış bir sürü tüzük ve şartname çıkıyor. Bazı sitelerde biraz karışık anlatılmış, ben işi biraz daha basit bir dille anlatmaya çalışacağım.

İstanbul Avrupa yakasında yaşadığım için örneğimiz Taksim Sıraselviler Caddesi’nde yer alan tescil bürosu üzerinden olacak.

IMAG1666
Taksim Lisans Bürosu Kapısı

İzlememiz gereken iki adım var;

 1. Sağlık muayenesi olup tescil fişinin doktora imzalatmak. Bu iş için önce sağlık fişini edinmek lazım. Atletizm federasyonunun internet sitesinde bu formu indirmek için bir bağlantı var: http://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2013/12/tescilfisi1.doc. Buradan karşınıza çıkan formu bir A4 kağıda basmak yeterli. Daha sonra bu fişin sağlıkla ilgili bölümünü muayene olacağınız doktora imzalatmak gerekiyor. Aile Sağlık Merkezleri ve Sağlık Ocakları’nda bunu yaptırabilirsiniz, büyük hastanelere gitmeye gerek yok. Hatta iş yeri doktorları bile çalışan arkadaşlarımız için çözüm olabilir.

  Yeri gelmişken ek bir bilgi vermekte fayda var, ASM (Aile Sağlık Merkezi) randevusu almak gerekli. Eski usül pat diye kapıya giderseniz sıraya takılabiliyorsunuz, artık bu iş internet üzerinden çok kolay. İlk defa kullanacaksanız T.C. kimlik numaranız ile sistemde bir kayıt açıyor ve randevunuzu alıyorsunuz. Aile hekimini seçmeniz yeterli.

  Fiş üzerinde bulunan kişisel bilgileri de doktora gitmeden doldurmakta fayda var.

  Doktor muayenesi kısmı farklılık gösterebiliyor. Daha doğrusu doktor sizi tanıyor ve biliyor ise her sene bir rutin haline gelen bu sağlık raporu işi kolay olabiliyor. Mesela benim maraton koştuğumu bilen, sabahları mahallede koşudan dönerken gören ve zaten başka sağlık kontrolleri sebebi ile ailecek bizi takip eden aile hekimimiz fazla detaylı kontrollere gerek duymadan raporu verebiliyordu.  Bu işe ilk yeltendiğimde EKG çektirmemi istemiş, kan tahlil raporlarıma bakmış ve detaylı bir muayene yapmıştı.

 2. Tescil bürosu işlemleri fişimizi doldurduk, doktor raporu kısmını imzalattık, 2 adet vesikalık fotoğraf ile tescil bürosuna gitmeye hazırız. Farklı illerdeki arkadaşlarımız tescil bürosu adreslerini internetten bulabilirler. Ben bu işlemi başta da bahsettiğim gibi Taksim Sıraselviler Caddesi girişinde bulunan Tescil Bürosu’ndan yapıyorum. Her gittiğimde son derece yardımcı olan, güler yüzlü genç arkadaşlar çalışıyor burada. İşinizin halledilmesi yaklaşık 5 dakika. Fişi veriyorsunuz, daha önce kayıt yoksa yeni kayıt açıyorlar. Fotoğrafınız lisansa yapışıyor, gerekli bilgiler dolduruluyor ve 5 dakika içinde lisansınız PVC kaplanmış olarak size teslim ediliyor.

Sporcu lisansları senelik veriliyor, her sene zamanı gelince işlemleri tekrarlayarak yenilemeniz şart. Burada dikkat edilmesi gereken konu tarihler sabit. Yani lisansın geçerliliği aldığınız tarihten itibaren 365 gün değil, her sene aynı tarihte lisans güncelliğini yitiriyor. Atletizm lisansını ne tarihte alırsanız alın en fazla o senenin 9. ay sonuna kadar geçerli. Bunun için üzerindeki tarihe dikkat etmek lazım. Yenileme tarihine 1 ay kala lisans çıkartırsanız 1 ay sonra tekrar yenileme yapmanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse;

 • Lisanslı sporcu olmak için bir kulübe kayıtlı olmak gerekmiyor, ferdi lisans çıkartabilirsiniz.
 • Atletizm Federasyonu sitesinden tescil fişini indirip basın ve doldurun.
 • Aile Sağlık Merkezi veya iş yeri doktorunuzda muayene olun ve formun sağlık kısmını onaylatın.
 • Bu fiş ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile tescil bürosuna gidin.
 • Herhangi bir ücreti yok.
 • Uzun süren bir iş değil, 5-10 dakikada lisansınıza kavuşabiliyorsunuz.

Lisans aldıktan sonra da lütfen kayıt şartı olarak lisans isteyen yarışlarda ilgililerin gözüne sokun lisansınızı. Bu işlem kağıt üzerinde bürokrasi olarak kalmasın. “Lisanssız gelmiş arkadaşlar var, bu kadar uzaktan geldikleri için kendilerini kırmayalım bu sefer yarışa alalım” gibi cümleler duyacağınız yarışlar, teknik toplantılar bile göreceksiniz…

18 Yorum

 1. mehmet mehmet 25/02/2014

  bu güzel bilgi için çok teşekkür ederim bende çorumdan maratonlar için katılmayı çok istiyordum ama bu şekilde lisans şart koşmalarını bilmiyordum çok güzel aydınlandım gerçekten çok teşekkür ederim

 2. eray eray 07/05/2014

  Selam , sağlık la ilgili doktorun onaylayacağı kısım tescil fişinde mi yer alıyor ? ben göremedim de.

  • Esra Esra 21/08/2015

   ben de göremedim:(

 3. Ebru Ebru 01/12/2015

  Ben Türkiyede yaşamıyorum ama yarışlara Katılmak istiyorum lisans problemini nasıl aşabilirim??

  • Aykut Celikbas Aykut Celikbas 01/12/2015

   Turkiye’deki yarilara katilmak icin lisansiniz olmasi gerekmiyor. Birok yol yarisina kayit olarak kosabilirsiniz. Bazi yarislar (genelde ultramaratonlar) saglik belgesi isteyebilir, onu da bulundugunuz yerde herhangi bir doktordan almaniz yeterli, lisans mecburi degil.

 4. Kosucu Kosucu 28/12/2015

  Tescil fisinde kulup adi gibi seylere ne yazicaz bir bilginiz varmi

  • batuhan batuhan 05/12/2016

   ferdi lisans alırsanız birşeye ihtiyaç kalmıyor

 5. Kosucu Kosucu 28/12/2015

  Ferdi olarak lisans cikarmak istiyorumda kulup adi gibi yerlere ne yazicaz? Bos mu birakilmasi gerekiyor

 6. songul songul 28/02/2016

  bende kosucu olmak istiyorum böyle madalyan almak herkezin hakkı sonuçta

 7. hazan hazan 05/03/2016

  İki lisans aynı anda olurmu acaba?

 8. Brit Brit 11/03/2016

  Merhablar ben paten sporuyla ugrasmaktayım. Lisans çıkarmam mümkün müdür ?

 9. Oğuz Oğuz 11/05/2016

  Kulüp bölümünü boşmu bırakcaz.Ben basketbol için bireysel lisans çıkartmam mümkünmü yani? Kulübe felan gitmeden.

 10. Gülşah Gülşah 22/07/2016

  merhaba tescil fişini indirdim iki yüzden oluşuyor sağ taraf tamamen kulüple ilgili acaba yanlış fişi mi indirdim? ve fişte branş ve sporcunun imzası kısımlarıda kulübe ayrılmış olan sağ tarafta çok anlayamadım.yardımcı olabilir misiniz?

 11. Serkan Serkan 30/10/2016

  BASKETBOLDAN VEYA FUTBOL DAN LİSANS ALINIYORMU

 12. Dilek Dilek 17/03/2017

  Benfe lisans çıkarmak istiyorum da kulüp yeri bos kalsa birşey olurmu ve doktorun imzalayacağı kısım gözükmüyor…

 13. Finix Finix 18/07/2017

  Çok işime yaradı Çok saol

 14. Mehmet ali Mehmet ali 09/04/2018

  Hem atletizm lisansini hem de boks lisansini ayni anda alabiliyomuyuz

 15. Enes Demir Enes Demir 23/10/2018

  Benim okçuluk lisansıl var ama nasıl iptal edebilirim bilmiyom hem vakıf bana vermedi lisansımı basketbol lisansı istiyom okçuluk bı taktım bidaha lisans ala biliyommu (cevapların lütfenn)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir