İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KoşuForum açıldı

Uzun yıllardır sıkı forum kullanıcıları olarak her zaman Türkiye’de sadece koşuya özel bir forumun eksikliğini hissetmiştik. Bu konuda geçen seneden beri fikir alış verişi yaparken sonunda Koşu Gazetesi’nde bunu uygulamaya karar verdik. Sonuçta Raidlight Türkiye‘nin de desteğiyle bunu hayata geçirdik.

“Sosyal medya zaten her işimizi görüyordu, bu forum olayına ne gerek var ki?” diye düşünenler olacaktır. Doğru, herkes için gerek olmayabilir ama bir kesim için olabilir ve biz olacağını düşündük. Sosyal medyada yazılanlar çoğu zaman suyun üzerine yazılmış gibi. Evet, bir anda çok sayıda kişiye ulaşma şansınız var ama yazılan şeyler birkaç gün sonra uzayın derinliklerinde kayboluyor. Daha derinlemesine ve uzun konuşulması gereken konuları ya konuşamıyorsunuz ya da konuşmak istemiyorsunuz.

Üstelik ortamda sadece koşucular olmadığı için birçok konuyu ya açmak istemiyorsunuz ya da konu kısa sürede hedefinden sapıyor. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim yemekli bir toplantıya gittiniz ve oturduğunuz masada 6 kişi var. Bunların 3 tanesi koşuyor, diğerleri spor yapmıyor. Bu ortamda koşu hakkında belki yüzeysel olarak konuşabilirsiniz ama konudan uzak kişiler varken uzun uzadıya ve detaylı şekilde konuşmanız pek mümkün olmaz. Ayaküstü konuşup başka konulara geçersiniz. Facebook koşuyla ilgili konular yönünden biraz buna benziyor. Dailymile bu yönden daha olumlu gibi gözükse de onda da karakter kısıtlamaları, yazılanların bir süre sonra rahatça bulunacak bir formatta arşivlenmemesi gibi çok çeşitli problemler var. Ayrıca sosyal medya sadece takipleştiklerinizle sınırlı ve sadece koştuğu için birçok insanı sadece yakın arkadaşlarınızın ve ailenizin olduğu dünyanıza dahil etmek istemeyebilirsin. Forumda kişiler arası bir takipleşme ihtiyacı yok.

KoşuForum

Forumun farkı burada devreye giriyor. Sadece koşucuların oturup sohbet ettiği, gelenlerin yakın arkadaş olmasa da tartışabildiği, paylaşımlarda bulunabildiği bir kafe gibi düşünebilirsiniz. Eğer koşuyla ilgili daha derin ve kalıcı bilgi paylaşımı yapmak istiyorsanız forum bizce hâlâ rakipsiz. Ayrıca forum zaten sosyal medyaya rakip değil, sadece birini seçmeye gerek yok. Hepsinin kullanım alanları ve amaçları farklı.

Biz böyle bir ortamı faydalı bulacak koşucular olduğunu düşündük. Bu düşüncenin doğru olup olmadığını öğrenmenin tek yolu denemek. Yanılmışsak ne olur? Hiçbir şey olmaz. Zaten yıllardır hem kendi bloglarımızda hem de Koşu Gazetesi’nde bir karşılık beklemeden deneyimlerimiz ölçüsünde bildiklerimizi, öğrendiklerimizi uzun uzun ve derinlemesine paylaşıyoruz. Yine aynısını yapmaya devam eder ve demek ki başka bir şeye ihtiyaç yokmuş deriz. Aklımızda da bir soru işareti kalmış olmaz.

Uzun lafın kısası, koşu için elimizden geldiği kadar kaliteli bir paylaşım ve tartışma ortamı hazırlamaya çalıştık. Bundan sonrası bizim veya birkaç kişinin çabası ile olacak bir şey değil. İş büyük oranda forum kullanıcılarına kalmış. Eğer bu ortamı faydalı bulursanız kullanın, koruyun, medeni şekilde tartışın ve bilgiyi paylaşın.

KoşuForum: http://forum.kosugazetesi.com/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir