İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IAU Dünya Patika Ultra Şampiyonası ve IAU desteği

Fransa’nın Annecy kentinde koşulan Tecnica-MaXi-Race, 2015 yılında 5. kere yapılacak olan IAU Dünya Patika Şampiyonası‘na ev sahipliği yapacak. Birçok ülke federasyonunun seçme sonuçlarını veya adaylarını açıklamaya başladığı bu günlerde, IAU elit seviyede gerçekten uluslararası bir yarış organize edebilmek için üye federasyonlara daha geniş takımlarla katılması için çağrı yaptı. MaXi-Race organizatörlerinin talebini olumlu bulan IAU (International Association of Ultrarunners – Uluslararası Ultramaratoncular Birliği) her ülkenin 9 erkek ve 9 kadın sporcu ile katılmasına, ülke federasyonlarının sporcu seçimini tamamen kendilerine özgü serbest kriterlerle yapmasına izin verdi. Her kategorideki 9 sporcudan altısı, ülke takımı adına yarışacak ve her ülkenin en iyi 3 derecesi ülke puanı hesaplamasında kullanılacak. Takımda yer alacak altışar kadın ve erkek koşucu en geç 29 Mayıs Cuma günü saat 10:00’da başlayacak teknik toplantıdan önce IAU’ya bildirilmiş olmak zorunda. Türkiye’nin de arasında yer aldığı IAU’ya üye 78 ülke atletizm federasyonuna yapılan çağrıya göre federasyonlar 15 Şubat 2015’e kadar aday listelerini, 30 Nisan 2015’e kadar kesinleşen (en fazla) dokuzar sporcularını bildirmek durumundalar.

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) 2014 yılında IAU aidatını yatırarak üyeliğini tekrar aktifleştirdi. Uzun bir aradan sonra IAU 100 km Dünya Şampiyonası’na (asfalt/yol koşusudur) Murat Kaya’yı göndererek katılım yaptı. Hali hazırda ultramaraton stratejisi bilinmeyen TAF tarafından patika ultraları için herhangi bir seçme kriteri veya yarışı açıklanmış durumda değil. Federasyon Başkanı Fatih Çintimar’un mevcut disipline yaklaşımının pozitif olduğundan hareket ederek 2015 Dünya Patika Şampiyonası ivmesi ile daha net ve gelişmeye açık kararlar alınacağını umuyoruz.

BandeauA4-ENG

IAU, 1984 yılında kuruldu ve 1988 yılında IAAF (Dünya Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından resmen tanındı, partner kabul edildi. Dünya Patika Şampiyonası her iki senede bir yapılıyor. Önceki yarışlar 2007’de Huntsville, Texas (ABD), 2009’da Serre-Chevalier (Fransa), 2011’de Connemara (İrlanda), son olarak 2013 yılında Llandudno Anglesy (Galler – Birleşik Krallık) parkurlarında gerçekleşti. 2013 şampiyonasında dünya şampiyonu unvanlarını erkelerde Britanya’dan Ricky LIGHTFOOT ve kadınlarda Fransız Nathalie MAUCLAIR kazandılar.

Technica MaXi Race & 2015 Dünya Patika Şampiyonası rota ve eğim profili.
Technica MaXi Race & 2015 Dünya Patika Şampiyonası rota ve eğim profili.

Tecnica-MaXi-Race, 2011 yılından beri Fransa’nın Haute Savoy bölgesinde yer alan Annecy kenti merkezli olarak Annecy Gölü çevresinde koşuluyor. Bu sene değişik mesafe ve tipte 8 patika yarışından oluşan etkinliğe ismini veren parkur Annecy Gölü etrafını dönüyor (ülkemizdeki İznik Ultra gibi.) Parkur 86 km uzunluğunda ve 5300 metre tırmanış/iniş içeriyor. Etkinlikteki diğer yarışlar şöyle: Maraton, XL Race, Team Race 2, Team Race 4, Vertical Race, Femina Race (sadece kadınlar), Trail Découverte. 8 yarış toplamında yaklaşık 6500 kişinin koşacağı organizasyonda MaXi-Race ve Team Race 4 şimdiden dolmuş, diğer parkurlarda toplam 500’den az yer kalmış. Şimdiden 34 ülkeden sporcular Annecy için sözleşmiş durumda. Yarış hakkında daha fazla bilgi yarışın internet sitesinden alınabilir.

Yazının başındaki fotoğraf: Timothee Nalet

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir