Bikila’nın Ailesinden Dava

Vibram FiveFingers BikilaÇıplak ayakla koşu akımının öncü markalarından Vibram’a 2010’da yarattığı modelinin adından dolayı dava açıldı. Vibram bahsi geçen modeline, 1960 Roma Olimpiyatları’nda maratonu çıplak ayakla 2:15 koşarak rekor kıran Etiyopyalı atlet Abebe Bikila’nın adını vermişti. Model isminin ticari hakkı alınırken izin alınmamış olduğundan 1973 yılında ölen Bikila’nın ailesi şimdi 15 milyon dolarlık tazminat istiyor.

Vibram daha önce de reklamlarındaki abartılı söylemlerden dolayı çok sayıda dava ile uğraşmak zorunda kalmıştı. Reklamlarında koşucuların ayaklarını güçlendirdiğini ve sakatlanma olasılığını azalttığını iddia eden Vibram’a karşı açılan dava kazanılmış sonra da çok sayıda kişi benzer şikayetlerle davaya dahil olmuştu.

Şimdi de Bikila davasıyla karşı karşıya olan firma henüz son dava ile ilgili bir yorum yapmadı.

Kaynak 1
Kaynak 2

Mert Derman

Yazar hakkında: Mert Derman

Ankara'da yaşıyor ve 2008'den beri koşuyor. Uzun mesafe koşu ve triatlon antrenmanları yapıp bu yarışlara katılıyor. Teknolojiye meraklı, işi de o konuda. Ilgaz Kuruyazıcı ile birlikte "koşturmaca podcast"ini kaydediyor ve her hafta yayınlıyor. Kişisel blogu http://ritimblog.com adresinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir