İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ITRA 1. Genel Kurulu Yapıldı

Daha önce bu haberimizde duyurduğumuz üzere, 22 Mart Pazar günü ITRA (International Trail Running Association – Uluslararası Patika Koşuları Birliği) ilk genel kurulunu Paris’te yapıldı. itra-assembly2015

29 ülkenin ülke temsilcisinin ülkelerindeki üye organizasyon (yarış) sayısıyla oranlı ağırlıkta  ve 14 kurucu üyenin birer oy hakkı olduğu oylama sonucunda 20 kişilik yeni yürütme kurulu seçildi. Seçimler, Paris’e gelemeyenlerin de online izleyip herkesin online katıldığı elektronik oylama ile iki turda yapıldı. Yürütme kurulu 2 kurucu, 1 elit sporcu ve 17 organizatör üyeden oluşacak şekilde belirlendi. Yeni yürütme kurulu listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Genel kurul hatırası
Genel kurul hatırası

Türkiye’den ulusal temsilci olarak Caner Odabaşoğlu, sporcu ve izleyici olarak Sertan Girgin’in salonda katıldığı genel kurulun gündeminde patika koşularının yakın gelecekte beklediği önemli gelişmeler ve olasılıklar konuşuldu.

Önceki dönem raporları ve mali aklamanın ardından geleceğe yönelik projelere geçildi.

Üzerinde en çok konuşulan konu şüphesiz önceki ITRA yürütme kurulunun IAAF ile 2 yıldır yürüttüğü görüşmeler, IAAF’in patika koşularını WMRA (World Mountain Running Association – Dünya Dağ Koşuları Birliği) tarafından düzenlenen “dağ koşuları”‘ndan ve IAU (International Association of Ultra Runners – Uluslar arası Ultra maratoncular Birliği) ayrı bir disiplin olarak resmen tanıması için verilen çaba oldu. Michel Poletti (Fransa), José Carlos MORAIS DOS SANTOS (Portekiz) ve Pierre SALLET (Fransa) çeşitli boyutlarda ve açılardan yapılanları ve hedefleri özetlediler. Patika koşularının ayrı bir disiplin olmasını takiben, ITRA’nın bu alanda çatı organizasyon olarak IAAF üyesi ülke federasyonlarının atayacağı resmi temsilciler ve mevcut yapısı arasında denge kurulması için karmaşık ama “idealist” planlardan bahsedildi. Konuşmacılar daha önce dağ bisikleti başta olmak üzere birçok özel disiplinlerin ana federasyona bağlandıktan sonra ilk ortaya çıkış ruhunu ve formatını kaybedecek dönüşümler geçirdiğini, gün sonunda “olimpik” ve “medyatik” olma kaygısıyla yozlaşma yaşandığını örnekledi. Bu sebepten dolayı “patika ruhu”nu koruyacak detaylı bir patika koşusu tanımı ile IAAF yönetmeliğine girmeyi hedeflediklerini açıkladılar. Şuan IAAF’in ilgili komitesi tarafından incelenmekte olan maddelerin Ağustos ayındaki genel kurulda konuşulması bekleniyor. Yeni tanımlama, ITRA şuan Avrupa ağırlıklı yapıda olduğu için daha çok Avrupa yarışlarının izlerini taşıyor. Bu bağlamda ABD yarışlarının bir kısmında kural değişikliğine gitmesi veya tanımlamaların yumuşatılması yapılan görüşmelerin bir parçası. Önerilen yeni patika koşusu tanımında turlu yarışlar oldukça kısıtlanıyor, tempo veya eşya taşıyıcıları kısmi kişisel yeterlilik sağlanması için kaldırılıyor.

Bu noktada belirtmekte fayda var, ITRA yönetimi ISF-International Skyrunning Federation ve UTWT (Ultra Trail World Tour) organizasyonlarını kendine muhattap veya rakip görmüyor. Birlik veya federasyondan ziyade her ikisini de özel organizasyon olarak değerlendiriyor.

ITRA, bir süredir üzerinde çalıştığı ve yakında lanse etmeye başlayacağı diğer başlıklar özetle şu şekilde: sporcu sağlığı (SHOL- Sport & Healt Online) portalı, detaylı objektif değerlendirmeleri içeren uluslar arası takvim portalı, kısa patika koşularını da kapsayacak yeni 6 puanlık değerlendirme sistemi.

ITRA, organizatörler, elit koşucular, normal koşucular ve spor markalarının ayrı ayrı üye olabildiği bir organizasyon yapısına sahip. Patika koşuları için faydalı olması dileklerimizle.

Genel kurul seçim tutanakları detaylı bir şekilde www.i-tra.org sitesinden incelenebilir. Sunum içeriklerinin de kısa zamanda internet sitesine yükleneceği bildirildi.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir