İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TNF Transgrancanaria 2015

grancanariaGran Canaria adasında düzenlenecek TNF Transgrancanaria ultramaratonu 6 Mart Cuma gecesi başlıyor. Organizasyonda 17K’dan 125K’ya kadar değişen uzunlukta 5 ayrı yarış bulunuyor. Türkiye’den dört arkadaşımız da organizasyonun içinde. Bahadır İşseven, Alper Dalkılıç ve Elena Polyakova yarışa ismini veren 125K uzunluğundaki parkuru koşacaklar. Nesrin İşseven ise 83K parkurunu koşacak. Güncelleme 7 Mart: Alper 44k parkuruna geçmeye karar verdi.

Gran Canaria, 840 bin kişilik nüfüsu ile Kanarya Adaları’nın en kalabalık olanı. Adanın şekli bir daireyi andırıyor ve bu dairenin çapı yaklaşık 50km. Atlantik Okyanus’unda Fas’ın batısında bulunan adalar topluluğu, İspanya’ya bağlı olmalarına rağmen coğrafi olarak Afrika’da sayılıyorlar. Adanın özellikle güney sahilleri her yıl yüksek sayıda turist çekiyor. Ancak bu sahiller sizi yanıltmasın. Adanın iç bölgeleri ve özellikle kuzey tarafları oldukça dağlık bölgelerden oluşuyor ve 125K’lık uzun parkurda +8500m tırmanış var. En yüksek nokta ise 1938m.

Yükseklik Profili
Yükseklik Profili

125K yarışı yerel saattle Cuma 23:00’de başlayacak. Koşucular deniz seviyesinden çıktıktan sonra sert ve uzun bir tırmanışla adadaki yolculuklarına başlayacaklar. Birinciler geçmiş yıllarda yarışı 13-14 saat aralığında bitirirken parkuru tamamlamak için zaman limiti 30 saat.  83K yarışı ise Cumartesi sabahı start alıyor ve 22 saat limiti var. Yarış günü sıcaklıklar en düşük 17, en yüksek 24 derece olarak gözüküyor ve yağış beklenmiyor. Güneş 7:20’de doğup 19:05’te batacak. 2013 yılında düzenlenen yarışta ülkemizden Emre Tok da uzun parkuru başarıyla tamamlamıştı. Daha fazla bilgi için Emre’nin yarış raporunu okuyabilir ve çektiği belgeseli izleyebilirsiniz.

Alper aylardır Belgrad Ormanı’nı, Bahadır ise Çekmeköy Ormanı’nı arşınlayarak yarışa hazırlanıyorlardı. Geçen sene her ikisi de UTMB’yi bitirmiş olarak böyle bir dağ ultrasından ne bekleyeceklerini iyi biliyorlar. Salomon Türkiye takım arkadaşım Elena da son konuşmamızda her zamanki gibi yarışa hazır ve motive olduğunu söyledi. Geçen sene OCC’yi (53K, +3300m) bitiren Nesrin ise buradan edindiği tecrübe ile 83K uzunluğundaki (+4700m) parkurda kendisini neyin beklediğini iyi biliyor. Onun da Bahadır’la birlikte aylardır Çekmeköy’de bilinçli ve istikrarlı şekilde yoğun bir antrenman programı uygulayıp yarış için hazır olduğunu biliyorum.

Hepsine başarılar ve bol şans diliyoruz. Eğer isterseniz yarış boyunca bu sayfadan parkurun neresinde olduklarını takip edebilirsiniz.

Alper-Elena-Nesrin-Bahadır

Adadaki son antrenmanlardan birinde. Soldan saga: Alper-Elena-Nesrin-Bahadır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir