Boston Maratonu 2015 Koşuldu

RotichKatılabilmek için hızlı maraton dereceleri gerektirdiğinden koşucular tarafından büyük önem verilen Boston Maratonu her yıl olduğu gibi bu yıl da 20 Nisan’da koşuldu. Haftanın hangi gününe gelirse gelsin 20 Nisan’da koşulan yarış uzun yıllardır düzenleniyor olduğundan, maraton dünyasında önemli bir yere sahip. 2013 yılında bitiş noktasında ardı ardına patlayan ve hem koşuculardan hem de izlemeye gelenlerden ölen ve yaralananlar olmasına neden olan bombalar nedeniyle yarışa duyulan ilgi çok daha fazla arttı. Zaten Amerikalılar için çok değerli bir yarışken şimdi bu olayın yarattığı hassasiyetle organizasyon bambaşka bir seviyeye çıktı.

Bu yılki yarışta, talihsiz olayların yaşandığı 2013 yılının galibi Lelisa Desisa yeniden ipi göğüsleyen isim oldu. 2013’te 2:10.22’lik dereceyle bitiş çizgisini geçen Etiyopyalı atlet, 2014’te yarışı bırakmak zorunda kalmıştı. Bu yıl yarışı başından sonuna kadar önde götüren atletin derecesi 2:09.17 oldu. Ondan 31 saniye sonra bitişe gelen isim ise vatandaşı Yemane Tsegay Adhaneydi. Kenyalı Wilson Chebet ise 2:10.22 derece ile üçüncü oldu. 2014 yılının galibi Amerikalı Meb Keflezighi yarışı 2:12.42 sürede, sekizinci olarak bitirdi.

Kadınlarda ise yarışın sonu bir hayli çekişmeliydi. Son birkaç kilometreye üç kişilik bir lider grup birlikte girdi. Etiyopyalı Mare Dibaba ve Bizunesh Deba Kenyalı Caroline Rotich’in ataklarına cevap vermeye çalıştılar ama son metrelerde Rotich’e sadece Dibaba eşlik edebildi. Rotich 2:24.55 ile birinci olurken Dibaba 2:24.59 ile ikinci oldu. Ondan 10 saniye sonra da Deba üçüncü olarak bitiş çizgisini geçti. Amerikalı Desiree Linden 2:25.39 derecesiyle dördüncü olmayı başarırken diğer bir Amerikalı Shalane Flanagan 2:27.47 sürede dokuzuncu olarak bitiş çizgisini geçmeyi başardı. 2006, 2013 ve 2014 yıllarının galibi Rita Jeptoo ise doping cezasından dolayı bu yıl yarışta yoktu.

Büyük bölümü yağmur altında koşulan yarışta 28 binden çok koşucu start aldı.

Kaynak 1
Kaynak 2
Fotoğraf: Jim Rogash

Mert Derman

Yazar hakkında: Mert Derman

Ankara'da yaşıyor ve 2008'den beri koşuyor. Uzun mesafe koşu ve triatlon antrenmanları yapıp bu yarışlara katılıyor. Teknolojiye meraklı, işi de o konuda. Ilgaz Kuruyazıcı ile birlikte "koşturmaca podcast"ini kaydediyor ve her hafta yayınlıyor. Kişisel blogu http://ritimblog.com adresinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir