İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İznik Ultra 2015 Yaklaşıyor

___iancorless.com.IMG_2979IZNIK2014
Jo Meek 2014’te Derbent’e tırmanırken. Foto: Ian Corless

Türkiye’nin en büyük ultra maraton organizasyonu İznik Ultra 18 Nisan 2015’te başlıyor!

Bursa’nın tarihi İznik ilçesi merkezli olarak bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan İznik Ultra Maratonu’na şimdiden 23’ten fazla ülkeden katılım var. İznik Gölü’nün çevresinde koşulacak ana parkur 130K (bu sene tam olarak 136km). Organizasyonda 80K, 42K ve 10 km’lik parkurlar sayesinde her seviden koşucu kayıt yapabilir.

Yarışmanın en önemli özelliği doğa içinde, %80 oranında toprak yolları takip etmesi ve yarışmacılara sadece 10-20 km aralıkla ikmal yapma imkanı sunması. Orhangazi ilçesindeki Narlıca kasabasından başlayan parkur 1263 metre tırmanıp 1333 metre inerek İznik’te son buluyor. Bu sebeple 2015 rotasında 46 km koşulacak olan İznik Dağ Maratonu Türkiye’nin en zor ama bir o kadar da manzaralı maratonu. Aynı zamanda,  özellikle Müşküle köyündeki ünlü seyirci desteği sayesinde yokuşları tırmanma gücü bulunabilen bir yarış.  Ultra maraton mesafesine giriş için ideal olan yarış aynı zamanda 8,5 saatte bitirilebildiği için yürüme molaları veren neredeyse her koşucunun tamamlayabileceği bir parkur. Bu sene 300den fazla kişi kayıtlı durumda.

2015 yılında Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle tam bir koşu festivali olmaya hazırlanan İznik Ultra Maratonu ASICS spor partnerliğinde düzenleniyor. Parkurları ITRA akreditasyonunda olan İznik Ultra Maratonu’nun kayıt işlemleri www.iznikultra.com adresinden yapılabilir.

iznik ultra+asics_250İZNİK ATLETİZMİN STARLARINI AĞIRLIYOR

17-19 Nisan tarihleri arasında İznik’te gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu olan İznik Ultra, bu yıl atletizm dünyasının starlarını ağırlıyor.

Macera Akademisi – RaceSetter tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan İznik Ultra Maratonu 17-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bursa Valiliği’nin himayesinde Asics’in spor sponsorluğunda gerçekleştirilen katılımcı sporcu sayısı, organizasyonun büyüklüğü ve halkın katılımı anlamında Türkiye’nin en büyük uluslararası ultra maratonu olma özelliğine sahip İznik Ultra Maratonu bu yıl da yüzlerce sporcunun kıyasıya yarışına sahne olacak.

İlk kez 2012 yılında 87 yarışmacıyla düzenlenen İznik Ultra atletizm dünyasında kısa zamanda saygın bir noktaya ulaştı. Her yıl katılımın arttığı yarışlar Türkiye’deki patika ve ultra koşuların standardını belirliyor. İznik’in tarihi atmosferinde, doğa ile iç içe bir ortamda kurulacak olan festival alanında halkın yoğun katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanan yarışlar 3 gün sürecek. 136 kilometrelik İznik Ultra Maratonu ile başlayacak olan ultra yarışlarda 46 kilometrelik İznik Dağ Maratonu, 83 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu ve 10 kilometrelik İznik koşuları yapılacak.

İznik elit sporcuları ağırlıyor

Geçen yıl 360 sporcunun katıldığı yarışlar, bu yıl 600 civarında yerli ve yabancı sporcuyu ağırlamaya hazırlanıyor. 10 kilometrelik İznik Koşusu’na katılacak olanlarla birlikte bu sayının 1300’ü bulması bekleniyor. 30’a yakın ülkeden sporcuların ilgi gösterdiği ultra maraton bu yıl atletizm dünyasının elit sporcularını da ağırlıyor.

136 kilometrede Birleşik Krallık’tan Donnie Campbell ve Zoe Salt, Persenk Ultra Kadınlar birincisi Bulgar Maria Nikolova,  Iznik 130K’da geçmiş yıllarda iki kez birinci bir defa ikinci olan Mahmut Yavuz, 246 km’lik Spartathlon ultramaratonunu Türkiye’den ilk  ve tek bitiren koşucu olan ve aynı zamanda İznik Ultra 130 km 2’ncisi ve  Orhangazi Ultra 2014 80Km erkekler birincisi Aykut Çelikbaş ve Türkiye’de ultra maratonun öncüsü eski dünya şampiyonu Bakiye Duran yarışacak.

83 kilometrelik Orhangazi Ultra Maratonu’nuna Birleşik Krallık’tan Ben Abdelnoor, İznik Ultra Maratonu 130 kilometre yarışlarını 2 kere kazanan ve 2014 Zugspitz Ultra Maratonu kadınlar 3’üncüsü olan Rus sporcu Elena Polyakova, dünyanın en başarılı atletlerinden Fransız Emmanuel Gault ve Benoit Girindel,  42 kilometrede yine Fransızların iki yüzden fazla patika yarışı bitirmiş olan ünlü atleti Benoit Laval ve 2013-2014 Dağ Maratonu 3’üncüsü milli triatlet Duygun Yurteri yarışacak.

İznik Ultra Maratonu, anlık canlı sonuç takip sistemi ile %100 canlı olarak www.iznikultra.com adresi üzerinden takip edilebilecek.

130K yarışı geceyarısı başlıyor ve bütün sporcular en az 6 saat karanlıkta koşuyorlar. Foto: Ian Corless
130K yarışı geceyarısı başlıyor ve bütün sporcular en az 6 saat karanlıkta koşuyorlar. Foto: Ian Corless

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir