İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wings For Life World Run: Bu sefer Alanya daha heyecanlı!

İlki 4 Mayıs 2014 tarihinde 34 noktada aynı anda yapılan Wings For Life World Run koşusu bu sene 3 Mayıs (yarın), 35 ayrı noktada aynı anda koşulacak. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye programda, yine Alanya’da yapılacak.  WFL World Run özetle nedir: çıkış çizgisinden sonra nerede biteceği belli olmayan bir yarış konseptidir diyebiliriz. Yarış sayfasında anlatılan programa uygun hareket eden bir (yakalama) aracı üzerindeki antenler yanınızdan geçtiğinde yarışınız bitiyor. Bu sebeple, hızlı koşan daha çok koşuyor. Yarış tecrübemi ve raporumu blogumda yazmıştım. Bu sene, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilgi çok daha fazla.

wingsforlife2014’te 35.000 civarı toplam kayıt olan sayısı bu sene 90.000’i geçti. Türkiye’deki kayıtlı sayısı da 3500e yakınmış. Koşucu sayısındaki artış, elit koşucu rekabetine de yansıyor gibi. Daha fazla ultra maratoncu tüm dünyada yarışlara katılacak. WFL vakfı adına organizasyonu yapan Red Bull yetkililerinin sirküle ettiği ülkelere göre global elit favori listesine göre bir çok elit ultracı start alacak. En dikkat çekicileri arasında Fransa’da Francois d’Haene gibi bir ultra trailcinin kayıtlı olması – acaba düz parkurda ne kadar hızlı olabilecek? Bir çok ülkede 2:09-2:20 arası maraton koşmuş insanlar veya 100km yarışlarını 6 saatte bitirmiş  (ki genelde düz turlu parkurlarda koşulurlar) birçok erkek göze çarpıyor.

Bunlardan biri de Alanya’ya geldi: İspanyol Jose-Antonio Requejo. IUA 100km Dünya Şampiyonalarının tecrübeli ismi DOHA’daki son şampiyonada 6:37:01 ile 3. olmuştu. Bir çok IUA 100K tecrübesi bulunan Requejo hakkında ilginç bir detay, İspanya’daki Atlantica Maratonu’nda 2:45 tempo tavşanı olarak görev yapması… Bu sene ilk World Run tecrübesi olacak, 80km üstü hedefliyor.

Requejo tempoyu saatinden kontrol ederken.
Requejo tempoyu saatinden kontrol ederken. Kaynak: coruna.es

Alanya’da koşacak bir başka hızlı isim 2014 ABD-California (St.Clarita) birincisi Calum Neff. 58.52km koşmuş.

Alanya şampiyonu Murat Kaya (58.93km) ve üçüncüsü Ahmet Arslan (48.38km) evlerini savunacaklar. Bu sene güçlü Türk koşucuları da start listesinde olacak: ultra maratonların en başarılı Türk’ü Mahmut Yavuz, hızlı maratoncular Murat Kurtak (2:37) , Ramazan İşmel (2:36 ) , Fatih Bilgiç (2:19:57 ) ve Bulgar vatandaşı Mustafa Shaban ( 2:25:05). Lider grubun kalabalık olması ve birbirlerini taşımalarını izleyeceğiz muhtemelen.

Yarış 35 noktada aynı anda başlayacak ve www.wingsforlifeworldrun.com adresinden canlı yayınlanacak. 2014 yarışları, ülkeler arasında anlık geçişlerle canlı aktarılmıştı. Özellikle 3. saatten sonra (Türkiye saati ile 17:00) internet başına geçip izlediğinizde şehirden şehire geçen konuşmacıların sizi adeta bir F1 yarışı izlercesine sürüklediğine şahit olacaksınız.

Geçen sene olduğu gibi, tanınmamış birçok ismin dünyanın dört bir ucunda ülke sıralamalarına ve belki dünyadaki ilk 10’a girmelerine de hazır olunuz..

Koşamayanlar için on binler koşacak. Koşamıyorsan izle, bağış yap, duyur…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir