İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mozart, Zugspitz, Cortina, Andorra ve daha fazlası…

Önümüzdeki 10 günlük periyotta birçok arkadaşımız Türkiye’de ve dünyadaki ultramaraton yarışlarında koşacaklar.

Tarih sırasına göre gidersek bu hafta sonu iki yarış var. Bunlardan biri Avusturya’da düzenlenen Mozart 100. Bu aslında tanıdık bir yarış. 2013 yılında Ilgaz Kuruyazıcı ve Nejdet Yergök 100 km parkurunu, 2014’te ise Ceren Hancıoğlu 55 km parkurunu koşmuştu. Ilgaz ve Nejdet Yergök bu yıl bir kez daha 100 km koşarken bu yıl onlara Mert Derman da katılıyor.

100 km koşanlar önce 45km’lik sonra 55km’lik iki çember çizip finişe ulaşacaklar. Ilgaz parkurun yarısından fazlasının asfaltta geçtiğini söylemişti, bu da bacaklardaki tahribatı arttıracak unsurlardan biri. Bitirme zamanları ve yine Ilgaz’ın yorumları bunun oldukça hızlı bir parkur olduğunu gösterse de sinsi tırmanışlarla birlikte +2500 m’ye yakın tırmanış bulunduğunu söylemek gerek. Koşucuların bitiş çizgisine ulaşmadan önce her iki turun da sonunda Kapuzinerberg tepesine çıkmak için 132 633 basamak merdiveni tırmanmaları gerekiyor. Yarışla ilgili daha detaylı bilgiyi Ilgaz’ın bu yazısında bulabilirsiniz.

Ilgaz Kuruyazıcı ve Nejdet Yergök 2013’de 100 km finişinde

Yine bu hafta sonu düzenlenecek bir başka yarış, adını 2962m yüksekliği ile Almanya’nın en yüksek dağından alan  Salomon Zugspitz Ultra Trail. Organizasyonda en uzunu 100 km olmak üzere çeşitli mesafeler bulunuyor. 100 km’lik (+5380 m) parkurda Türkiye’den üç arkadaşımız koşacak: Nisan ayında İznik’te 136 km’lik parkuru başarıyla tamamlayan Mahmut Soner Ulutan, son olarak Mart başında Transgrancanaria’yı bitiren Bahadır İşseven ve Temmuz Ağustos ayındaki daha zorlu hedefi için bu yarışta deneyim kazanmak isteyen Dinçer Köse.

78.5 km’lik (+4100 m) Supertrail XL parkurunda da yine tanıdık isimler var.  Transgrancanaria’da 83 km’lik parkuru başarıyla tamamlayan Nesrin İşseven‘in yanı sıra Mehmet Yıldırım da son olarak Nisan ayında Orhangazi 80 km’yi bitirmişti. Kardeşim Aytuğ ise  Orhangazi 80 km ve Castles Ultra 80 km’den sonra 60 gün içindeki üçüncü 80 kım yarışına bu parkurda katılacak. (Merak ediyorsanız ona bu fikri ben vermedim 🙂 ). Almanya’da yaşayan Ahmet Zeren ve Devrim Güleçoğlu da 78.5 km’lik parkurun start listesinde bulunan diğer Türk koşucular. Bu yarışla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz geçen sene 100 km parkurunu harika koşarak 3. olan Elena’nın yarış raporunu okuyabilirsiniz.

Elena 2014 Zugspitz'de
Elena 2014 Zugspitz’de

Bir sonraki haftaya geçersek… Önce 27 Haziran’da Dolomitlerdeki Lavaredo Ultra Trail’e gidelim. Bu yarışta daha önce birçok kez koşan ve arttık parkuru son derece iyi tanıyan Sertan ve Serkan Girgin yine start çizgisinde olacaklar. Bu yarışın küçük  kardeşi olan Cortina Trail’de (47K +2650 m) Serkan İmrak ter dökecek. Serkan Mayıs ayında Tahtalıı  Run to Sky’da koşarak gayet ciddi bir tırmanış antrenmanı yapmıştı. Cortina Trail’i 2012 yılında Suna Altan ve Alessia De Matteis başarıyla tamamlamışlardı. Son derece güzel bir bölge olan Dolomitler’de düzenlenen bu organizasyonda ben de 2013 yılında Faruk Kar ve Caner Odabaşoğlu ile beraber Lavaredo Ultra Trail’i koşmuştum. Yarış hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yarış öncesi ve sonrasında yazdığım bu iki yazı işinize yarayabilir.

Tre Cime di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo

26-28 Haziran hafta sonunda düzenlenecek bir diğer yarış Andorra Ultra Trail.  Adından da anlaşılabileceği gibi Andorra’da organize edilen yarışta 10 ila 170 km arasında mesafeler mevcut. 112 Km’lik Mitic Trail parkurunda Devrim Celal koşacak. Ortalama 2000 m irtifada geçen bu yarışın +9700 m’lik yükseklik kazanımı ve zorlu zemin şartları ile çok sert bir parkurda geçtiğini vurgulamak gerek. Devrim de dağlardan çöllere kadar çok sayıda ultrada elde ettiği tecrübesini burada kullanacak.

Andorra Ultra Traıl
Andorra Ultra Traıl

Türkiye’de neler var? Bu hafta sonu Çekmeköy’de 24/48 saat zamana karşı yarışları var. Kıyıköy’de En Uzun Gün yarışı var. Bir sonraki hafta ise bu yıl ilk kez düzenlenen iki ultra olan  Kaçkar Ultra Trail 45 km ve Sapanca Ultra 50 km yarışları var. Dünyada daha neler var derseniz, 27 Haziran’da Western States 100 var.

Ben yarışları sıralarken biraz yoruldum ama eminim koşacak arkadaşlarımız bu kadar yorulmayacaktır! Koşan arkadaşlarımıza başarılar ve bol şans dilerken, yarış organize eden arkadaşlara da kolaylıklar diliyorum.

NOT: Ben bilgim dahilinde olarak bu yarışlara katılacak isimleri belirttim. Katılacağını bilmediğim başka isimler olabilir. Bu durumda lütfen haber veriniz.

Bir yorum

  1. […] merdivenleri düşünmedim. Tam 43. km’de tepe ve merdivenler başladı. Aykut’un Koşu Gazetesi’ndeki son haber yazısında da kullandığı kaynak olan bir videoda 132 basamak olduğundan söz ediliyordu. Ben de saymaya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir