İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

UTMB 2016: Patika dünyası 14. kez buluşuyor

logoutmbUltra Trail du Mont Blanc, ya da kısaca UTMB, hem tek hamlede 170km boyunca Mont Blanc dağını tavaf eden bir yarış, hem de organizasyon haftası boyunca gerçekleşen bütün yarış ve etkinliklerin altında olduğu etkinliğin genel adı. Her sene Ağustos ayının son haftasında yapılan organizasyon 2016 yılında 22-28 Ağustos’ta yapılıyor.

UTMB organizasyonu altındaki yarışlara kısaca bakarsak:
UTMB® (Ultra Trail du Mont Blanc) 170km / +10,000m
CCC® (Courmayeur – Champex – Chamonix)  101km / +6100m
TDS® (Sur les Traces des Ducs de Savoie)  119km / +7250m
OCC (Orsieres – Champex – Chamonix)  55km / +3300m
PTL (La Petite Trotte a Leon)  295km / +26,500m (2 veya 3 kişilik takımlar)

İkonik bir yarış
UTMB, 2003 yılındaki ilk organizasyon için organizatörler “Acaba 300 kişi kayıt olur mu?” diye düşünürken, 711 kişiyi başlangıç noktasında toplandı. Fransa’nın Chamonix kentinden koşmayan başlayan koşucular 12 Alp geçidini tırmanıp inerek önce İtalya, sonra İsviçre topraklarında Mont Blanc dağının çevresinde dönerek başladıkları yere geri döndüler. Havanın kötü olduğu bu ilk sene, bitiş çizgisine sadece 67 kişi ulaşabilmişti! Aynı yıl, Courmeyour’de bitirme seçeneği olduğunu ve 350’den fazla koşucunun burada durmayı tercih ettiğini not edelim.

Yarışın sadece üçüncü yılında, güvenlik sebebiyle 2500 olarak kısıtlanan çıkış listesine 3400 kişi başvurdu! Böylece organizasyon değişik seviyeden talepleri karşılamak için daha kısa yarışlar ve bir de macera etabı (PTL) eklendi.  2016 yılına geldiğimizde, ön puan toplama sistemine rağmen, 7500 boşu numarası için 15.000den fazla aday başvurdu. Çekilen kura ile şanslı(!) kısım yarışlara hazırlandı.

PTL Start anı. Bu sene ilk kez Türkiye'den bir takım bu etaba katıldı. © UTMB® - photo : Franck Oddoux
PTL Start anı. Bu sene ilk kez Türkiye’den bir takım bu etaba katıldı.
© UTMB® – photo : Franck Oddoux

Patika Koşuları Dünya Zirvesi
Organizasyon kendini “World Summit of Trail running” olarak tanımlıyor. Bazılarına göre biraz burnu yukarda bir bakış, ama hakkını vermek lazım. 4 yarış ve 1 bitirme hedefli etkinlik (PTL) olarak 5 alt organizasyonu olan UTMB, toplam 7500 koşucuyu 22-28 Ağustos tarihlerinde Mont Blanc eteklerine çekiyor. Bu sene 87 ülkeden katılım var. Katılanların %60’ı Fransa dışından geliyor. En yüksek katılım gösteren ülkeler ve kayıtlı sporcu sayısı:
Fransa 3771 kişi, %40.5
İspanya 941 kişi, %10.2
İtalya 863 kişi, %9.3
Büyük Britanya 543 kişi, %5.9
Japonya 264 kişi, %3.18
Çin&Hong Kong 285 kişi, %3.12
Belçika 275 kişi, %2.097
İsviçre 241 kişi, %2.62
Portekiz 203 kişi, %2.19
Almanya 189 kişi, %2.04

TDS Start anı. Courmeyour. © UTMB® - photo : Michel Cottin
2016 TDS Start anı. 24/08, Courmeyour. © UTMB® – photo : Michel Cottin

Ülke temsili dışında, elit atlet katılımı da çok iddialı. ITRA performans indeksi için bazı itirazlar olsa da, kadınlarda 700 ve erkeklerde 800 puan üstünde sıralanmaya kimse itiraz edemiyor. 2016 yılında, daha önce olmadığı kadar çok üst seviye sporcu UTMB yarışlarına katılıyor. Bunların arasında İznik Ultra eski şampiyonları Jo Meek (GBR), Amy Sproston (USA) olması bize yarışı izlerken referans olabilir. Özellikle UTMB® yarışındaki rekabet enteresan sonuçlara gebe olacak! İlginç bir detay, Fransızların harika çocuğu Xavier THEVENARD bu sene en kısa parkur olan OCC’de yarışacak. Amacı TDS, CCC, UTMB sırasıyla kazandığı zaferleri serinin 4. yarışı ile dört köşe yapmak. Başardığında, dörtlemenin tamamını kazanan ilk atlet olacak… Elit atlet listesinin tamamını görmek için buraya tıklayanız.

Ultra Patika Koşu Dünya Şampiyonası’ndan daha fazla bayrak temsili ve en az o kadar elit rekabeti gerçekleşecek. Alplerin zirvelerindeki bu yarış için Patika Koşuları Dünya Zirvesi doğru bir betimleme, değil mi?

Türk katılımcıların büyük kısmı ile 24 Ağustos akşamı bir chmonix hatırası çekildik.
Türk katılımcıların büyük kısmı ile 24 Ağustos akşamı bir chmonix hatırası çekildik.

Türkiye’den Katılım
İlk kez 2010 yılında organizasyona katılmay başlayan Türk koşucular, ülkemizde koşu, ultra maraton ve patika koşularının gelişimine paralel olarak artarak katılmaya devam ediyor. İlk kez  2016 yılında her beş yarışta Türkiye temsil ediliyor. Avrupada ikamet eden bazı koşucularımız farklı ülkeler altında listelense de 25 Türk çeşitli yarışlarda start almaya hazırlanıyor.

Bu grup içinde Caner Odabaşoğlu, Sertan Girgin ve Serkan Girgin dördüncü kez yarışlarda start alacaklar. Caner Odabaşoğlu ve Cenk Turan, parkurlarını tamamladıklarında 4 zamanlı yarışın OCC dışında kalan üçünü de tamamlamış olacaklar.
Aykut CELIKBAS, Faruk KAR, Utkuer YASAR, PTL parkuruna katılan ilk Türk takımı oldular.

UTMB 2016 yarışlarına kayıtlı Türklerin tam listesi:
UTMB® parkuru: Sertan GIRGIN,Serkan GIRGIN,Derya DUMAN,Guven GUCLUTURK,Tolga GULER,Ozgur OKTEM,Sezgin SARBAN,Cenk Kasim TURAN,Mustafa ÜÇBILEK,Mahmut YAVUZ, Servet CATALTEPE.

CCC® parkuru: Aytug CELIKBAS,Ceren HANCIOGLU,Kaymaz HUSEYIN,Sinem OZMEN, Caner ODABASOGLU.

TDS® parkuru: Ozgur GULEC

OCC parkuru: Burak AKSOY, Abdullah Inanc DUMAN, Serkan IMRAK,Serhat KIRALI,Alp YÖRÜK.

PTL parkuru: Aykut CELIKBAS, Faruk KAR,Utkuer YASAR

Koşan Türkleri Nasıl izlerim:
UTMB’nin oldukça gelişmiş takip ve yayın sistemi var. Yarış sayfasına gittiğinizde size ilk önce canlı yayın ve sonuçları gösteriyor. Sonuçlar için doğrudan buraya da tıklayabilirsiniz.

Göğüs numarası veya soyisimle arayıp, tarayıcınız açık kaldığı sürece kişiler arası geçiş yapmak için favorite ekleyebilirsiniz.

dup_160x207
Düşlere Uzanan Patikalar
2011 yılında TDS®’de yarışan 5 Türk’ün hikayesini  anlatan 53 dakikalık belgesil  film. Parkurları detaylı olarak anlatan firlmin yapımcıları Emre Tok ve Caner Odabaşoğlu, aynı zamanda parkuru koşup kayıt da aldılar. Filmi www.facebook.com/Dupfilm/ adresinden veya THY uçak içi eğlence sisteminde TV/Belgesel altında izleyebilirsiniz.

Nasıl katılırım?
UTMB yarışlarına basılan göğüs numarasından fazla talep var. Kayıt olabilmek için gerekli ITRA puanlarını denkleyerek ön kayıt olmanız, sonrasında kurada adınızın çekilmesi gerekli. Ön kayıtlar 17 Aralık’ta  açılıyor, 14 Ocak’ta sona eriyor. Ağustos sonundaki yarışa kuraya girmeden katılmanın yolu ise, destek oldukları STK’lara 2000€ bağış yapmak…

Organizasyonun internet sitesi: www.utmbmontblanc.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir