İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Outrunner – Sonunda Bir Koşu Mağazamız Oldu!

Beşiktaş’tan Ortaköy yönüne devam edince yaklaşık 300m sonra solda Outrunner Mağazası’nı göreceksiniz. Haftanın yedi günü açık mağazada koşucular için ayakkabı ve teknik malzeme bulmak mümkün. Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Koşmaya merak saldıktan sonra yurt dışı seyahatlerimde en çok ilgilimi çeken yerler haliyle koşu malzemesi satan mağazaları olmaya başladı. Türkiye’de yıllardır bırakın koşu malzemesini, doğru koşu ayakkabısını bile bulmak epey zor olduğu için bu gibi mağazalar bazen seyahatlerimde bir tüm günümü geçirdiğim yerlerdendi. Her türlü aksesuara tek tek bakıp satıcılıarla konuşmak en büyük keyfimdi, çünkü Türkiye’de böyle bir olanak bulamıyorduk. Evet, bir süredir ülkemizde belli başlı markaların koşuya yönelik ayakkabılarına ulaşabiliyosunuz ama ne yazık ki mağaza görevlileri koşu konusunda o kadar donanımsızlar ki, alacağınız ayakkabıyı anca fiyatı, rengi ve parmak ucunuzun değmemesi gibi yüzeysel kriterlere dayanarak seçiyorsunuz. Yeri gelmişken ayakkabı türleri ve seçimleri konusunda Mert’in güzel kaynak oluşturan postuna ve gazetedeki şu yazısına göz atmanızı öneririm.

Koşu sporunun daha çok gündeme gelmesi, halk arasında daha çok takip edilmesi ve koşan insan sayısının artması ile sektör yavaş yavaş bir yere geldi ve sonunda Türkiye’de, İstanbul’da adı “Koşu Mağazası” olarak anılabilecek ilk mazağa açıldı. Aslında mağazanın ardında yatan isim hem koşucu hem satıcı olarak koşu dünyasında uzun süredir önemli bir yer tutuyor, sevgili Selçuk Çağlar’ı hem Saucony Türkiye distribütörü, hem de sosyal koşu camiasından hızlı ve disiplinli bir koşucu olarak biliyoruz.

Selçuk çoğumuz gibi orta yaşa yakın bu spora gönül vermiş, yani başka bir deyişle çoğumuz gibi sonradan koşmaya başlamış ama gene çoğumuz gibi de bu işe paçayı fena kaptırmış bir dostumuz. Düzenli olarak koşuyor, antrenman yapıyor ve araştırıyor. Daha önceden gelen ticaret ve yurt dışı tecrübesi sayesinde koşu hobisini işi ile birleştirmiş ve bugünlere getirebilmiş. İlk önce koşu bandı klasmanında hatırı sayılır bir markanın çatısı altında Saucony markasını getirip satmaya başlayıp, daha sonra Saucony markası ile Ortaköy’de ilk markaya özel koşu ayakkabısı mağazasını açmıştı, bu alandaki başarılı tanıtım çalışmaları ve girişimleri ile de şimdi Beşiktaş’taki Outrunner mağazası ile karşımızda.

Marka ve Mağaza Hakkında
Hem mesleğim hem de Selçuk’la olan dostluğum sayesinde marka daha yaratım aşamasındayken süreci adım adım takip etme şansım oldu. Outrunner markası bu açıdan da güzel bir örnek oluşturuyor, gerçekten olması gerektiği şekilde araştırma ve hazırlıklar ile ortaya çıkartıldı. Önce isim araştırması yapıldı, finale kalan isimler üzerinde tartışıldı, bir taraftan bu isimlerin artık olmazsa olmaz sosyal medya ve dijital dünya tarafındaki tescil hakları, alan adları ve marka tescilleri üzerinde uzman kişiler le çalışıldı. Daha sonra karar verilen isim ile gene profesyonel bir platformda logo tasarımı yapıldı.

Bir taraftan bu mağaza için uygun yer araştırması yapıldı ve bence son derece uygun bir yer bulundu. (Uygunluğu görünür ve kolay ulaşılır olmasının yanı sıra koşu rotaları ve mağazanın aynı zamanda üstlendiği koşu kulübü buluşma noktası olma özelliği ile de bağlantılı. Bu konuya koşu kulübü ve buluşma noktası bölümünde daha detaylı değineceğiz.) Bunların yanı sıra devam eden bir süreç de mağazanın tasarımı ve uygulaması oldu. Meslek icabı alıcı gözle baktığım zaman da hem tasarım olarak hem uygulama olarak ortaya gerçekten başarılı bir çıktığını düşünüyorum, Nike mağazalarının dünya üzerindeki değişik konseptlerinden derlenen bir mağaza gene Nike için çalışan mimari grup tarafınca buraya uygulandı.

Fotoğraflar mağaza tasarımı hakkında biraz bilgi verse de kendiniz gidip gezdiğiniz zaman kastettiğim başarıyı daha iyi algılayacağınızı düşünüyorum. Malzeme seçimi ve detaylar toplam kalite hissini destekleyen unsurlar.

Koşu Kulübü ve Buluşma Noktası
Outrunner’ın güzel bir de misyonu var, ticari satış noktası olmanın yanı sıra koşucuları buluşturmayı ve sosyalleştirmeyi hedefliyor. Bir de o coğrafyada koşmak isteyenlere güzel bir olanak sunuyor, alt katta eşyalarınızı ve kıyafetlerinizi bırakabileceğiniz kilitli dolaplar ve duşlar var! Yani şartlarınız gereği Boğaz hattında koşmak istiyor ama uzak kalıyorsanız buraya gelip üzerinizi değişip, sahilde koşuya çıkabilir ve antrenman sonrası duşunuzu alıp giyinip hayatınıza devam edebilirsiniz. Sanırım bu İstanbul şartlarında koşmaya çalışan bizler için değeri ölçülemeyecek bir olanak. Aynı zamanda Outrunner Nike’ın koşu kulübünü de destekliyor. Nike bir süredir düzenli olarak hobi amaçlı koşular düzenliyor, sosyalleşmek ve bu konuya gönül vermiş insanlarla koşmak isterseniz bu organizasynlarda yer alabilirsiniz. İşte Outrunner da Boğaz hattında bu konuda buluşma noktası rolünü üstleniyor. Niyetlenirseniz detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Mağazanın alt katında güzel havalarda kullanılabilecek bir bahçe bölümü ve içerde ferah bir oturma alanı var. Bu kısım koşu kitap ve dergileri ile zenginleşme yolunda ileriyor. Alt katta ayrıca koşu ile ilgili toplantı, sunum, buluşma gibi etkinlik planları da var.

Markalar ve Doğru Ayakkabı Seçimi
Eğer koşuda belli bir yerlere geldiyseniz ister istemez ayakkabı seçimi konusu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Aynen koşunun türleri olduğu gibi koşu ayakkabılarının da türleri var. Koştuğunuz mesafeler, antrenman sıklığınız, kilonuz, basış türünüz ve koştuğunuz zemin yapısına göre farklı ayakkabılar seçebilirsiniz. Bu konuda Outrunner mağazası biz koşucular için bulunmaz olanak, çünkü ayak basış analiziniz yapılıyor ve size uygun ayakkabı türleri sunuluyor. Bir koşu bandına yerleştirilmiş özel bir kamera ile siz koşarken ayak hareketleriniz kaydedildikten sonra yavaşlatılarak inceleniyor. Ayrıca normal duruş sırasında tabanınızın yere basan noktalarının izi çıkartılıyor ve durumunuza uygun ayakkabı seçimi yapılıyor. Hatta doğru ayakkabı seçimi ile basışınızın nasıl anında değiştiğini de görmek etkileyici.

Mağazada Nike, Saucony, Asics ve New Balance ayakkabıları satılıyor. Yakın zamanda koşu camiasından takip etiğimiz başka markalar da raflarada yer alacak. Ayakkabının yanı sıra koşu aksesuarları ve sporcu destek ürünlerinin de mağazada satılması planlanıyor. Aslında çoğu ürünü takip ederek bulabilseniz de hepsinin tek çatı altında toplanması güzel olanak.

Adres: Yıldız Mah. Çırağan Cad. 71A Beşiktaş 34349 İstanbul
Telefon: +90 212 236 44 02 / 03 (not: önceden yanlış yazılan numara düzeltilmiştir 29.03.2013)
E-posta: info@outrunnersports.com
İnternet Sitesi: http://www.outrunnersports.com

23 Yorum

 1. Hulya Hulya 11/03/2013

  Güzel ve bilgilendiri bir yazı olmuş teşekkürler. Daha önce saucony’den ayakkanı almış ve tam da ihtiyacıma göre rahat edebileceğim ayakkabıyı seçmişlerdi. Hala en severek kullandığım ve rahat ettiğim ayakkabımdır.
  Türkiye’de bu tip yerlerin eksikliği maalesef en büyük sıkıntı. Ama yavaş yavaş da olsa açıldıklarını görmek heyecan verici. En kısa zamanda outrunner’a da uğrayacağım demek ki:)

  • Emre Çağlar Emre Çağlar 29/04/2013

   Saucony Ortaköy mağazamızı taşıdık ve yeni ismiyle “OUTRUNNER” olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Sizleri mağazamızda ağırlamaktan memnuniyet duyarız.

 2. MDK MDK 13/03/2013

  En kısa zamanda gitmeye can attığım mağaza (: “nice senelere” desem yanlış olmaz herhalde, böyle aktivite spesifik mağazaları görmek çok güzel..

  • Emre Çağlar Emre Çağlar 29/04/2013

   Fikirleriniz bizim için çok değerli.. Bu güzel düşünceniz için teşekkürler, mağazamıza bekliyoruz.

 3. UMİT UMİT 29/03/2013

  Koşu ve spor için ayakkabılarımı genelde dışarıdan alırdım
  Burayı keşfedince fiyat, bilgilendirme ve gerektiğinde nazınızı çekmeleri başka yere bakmanıza gerek kalmıyor.
  Emre ve Selçuk Çağlar kardeşlere Başarılar diliyorum
  Ümit

 4. […] bir ayakkabı almayı planlamıştım. İkisini birden almak için aralık ayında, sonradan Outrunner mağazasını açan Selçuk’un önceki mağazasına gittim. Aldığım patika ayakkabısı […]

 5. […] Geyik Koşuları’nın ikincisi için mart ayında İstanbul’a gitmişken yeni açılan Outrunner‘ı görmek istedim. Aklımda hiç ayakkabı almak yoktu. Mağazaya girer girmez […]

 6. mehmet mehmet 20/05/2013

  ayakkabı seciminde ben nasıl yardım ala bilirim bana bu konuda yardım edebilecek birileri varmı acaba ben dışamı içe mi basıyorum yada ayagım normalmi bilmiyorum ama günlük her gün 20 km koşuyorum ama tam istedigim ayakkabı bu dur diyemiyorum lütfen bu konuda beni bilgilendirin bu analizi yaptırmak çok ama çok istiyorum fakat ben çorumdayım nasıl olacak istambula şuan gelme şansım yok 🙁
  bana yardımcı ola bilirmisiniz ?

  • Mert Derman Mert Derman 21/05/2013

   Merhaba Mehmet bey,
   Zaten günde 20km koşuyorken hiç sakatlık yaşamıyorsanız bugüne kadar kullandığınız ayakkabıdan vazgeçmemlisiniz. Demek ki sizin için uygun bir ayakkabı. Değiştirmek isterseniz de onunla aynı kategoride bir ayakkabı almalısınız (model ve markasını internette araştırıp kategorisini öğrenebilirsiniz, ya da bize yazın biz bulmaya çalışalım). Yine de nasıl bastığınızı öğrenmek istiyorsanız bu analizlere ulaşamayanlar için evde yapabileceğiniz testler de var. Bir örneğini şurada yazmıştım: http://ritimblog.com/2010/01/04/ilk-ihtiyaclar/ Ancak unutmayın ki halen koşu dünyası bu analizlerin gerkliliğini ve sonuçlarının anlamını tartışıyor. O yüzden ben derim ki günde 20k koşan biri sakatlanmıyorsa ayakkabısını değiştirmesin.
   İyi antrenmanlar

  • Yasar Turk Yasar Turk 08/03/2014

   Her gun 20 km mi? Bence bu ayakkabi seciminden once beden sagligi acisindan cok dikkatli bir sekilde degerlendirilmesi gereken bir durum. Zira hucrelere hic tamir sansi vermiyorsunuz. Ayrica eklemler ve ozellikle diz bu yogun fiziksel aktiviteden cok etkilenir ve zaman icinde dizlerde meydana gelen buyuk zararlar neticesi buyuk acilara maruz kalabilirsiniz. Bence konuyu bu acidan degerlendirip onlem alsaniz iyi olur.

 7. mehmet mehmet 22/05/2013

  ben kullandığım ayakkabı adidas V23373 CC SOLUTION M budur ben bu ayakkabı ile sakatlık yaşamıyorum çok memnunum fakat ben bir sporcu olarak ayak analizimi yapmak ve tam bilinçli bir şekilde spor yapmak istiyorum performansımı daha ileriye taşımak istiyorum bu model ayakkabıma göre siz hangi marka ve hangi modelleri önerirsiniz mert bey yardımlarınız için çok teşekkürler

 8. esra esra 07/05/2014

  1044-277 JAZZ ORIGINAL GREY kodunu yazmamışım.kusura bakmayın.

 9. NUR NUR 20/07/2014

  Merhaba,
  Mağazanızın bir şubesini de caddede açacağınızı duymuştum.Doğru mu,açıldı mı?
  Teşekkürler NUR

  • NUR NUR 02/08/2014

   Bir cevap yazsaydınız 🙁

   • Mert Derman Mert Derman 02/08/2014

    Merhaba,
    Mağaza bizim değil. Biz koşucular olarak “bir koşu mağazamız oldu” demek istedik. Mağazanın şubeleri konusunda kendi sitesine göz atabilirsiniz…

    • NUR NUR 16/09/2014

     Teşekkür ederim

 10. hasan saylık hasan saylık 12/01/2017

  İnternet mağazanız yok mu ? Özellikle ayak fittin işlemleri için sadece kendi mağazanızda mı yapıyorsunuz yoksa çeşitli şehirlerde gezerek bun işlemleri yaptırabilme şansımız olamaz mı ?

 11. atakan atakan 14/03/2017

  merhaba.
  konu açılalı bayağı olmuş.
  bende bu aralar araştırdığım için denk geldi.
  firmanın anadolu yakasında da Caddbostan’da şubesi olabilir diye gittim, ancak bulamadım.
  Beşiktaş da kapanmış olabilir mi? web sitesi çalışmıyor zaten.
  (bende motion control serisi için bakıyorum)

 12. mehmet akif kurtkaya mehmet akif kurtkaya 11/12/2017

  Merhabalar Sauncony Cohesion TR10 modeli elinizde mevcutmu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir