İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Raidlight Markası Türkiye’de

Raidlight markası bir süreden beri ülkemizde satışta. Kendisi de deneyimli bir blogger ve ultra maratoncu olan Emre Tok önderliğinde Türkiye’ye giriş yapan markayı önce destek olduğu Ankara METU Trail koşusunda görüp daha sonra 2014 İznik Ultra fuarında yakından inceleme şansını bulmuştuk. Şu anda Outrunner Beşiktaş mağazasında satışa sunulan ürünlere aynı zamanda markanın Kosuyorum.net internet satış sayfasından da ulaşabiliyoruz. Facebook sayfasını takip etmeniz de faydalı olabilir, hem yeni çıkan ürünlerden haberdar oluyorsunuz, hem satışla ilgili kampanya duyuruları geliyor hem de Raidlight Türkiye Takımı’ndan haberlere ulaşıyorsunuz.

 

Team Raidlight
Soldan sağa Fırat, Derya ve Muazzez ile Raidlight Türkiye Takımı

Raidlight yukarda da bahsettiğimiz gibi Türk Sporculardan oluşan bir takım kurdu. Çoğu ultra maratonda kürsüde gördüğümüz isimlerden Fırat Kara, Derya Duman ve Muazzez Özçelik Raidlight Takımında koşuyorlar. Geçtiğimiz hafta da Muazzez’in güzel bir sunumunu da içeren marka tanıtım toplantısına katılma olanağını buldum. Hem markayı biraz daha yakından tanıdık, hem de kendisi doktor olan Muazzez’in ultra maratonlar ve bu yarışlarda yaşanabilecek sağlık sorunları göz önünde bulundurarak hazırladığı pratik sunumu izledik.

sunum 4
Emre yeni ürünleri tanıtırken

Önce biraz marka ve 2015 ürünlerinden bahsedelim.

Raidlight Fransa kökenli bir marka. Bu sene İznik Dağ Maratonunda yaş kategorisinde 1. Olan Fransız atlet Benoit Laval tarafından kurulmuş. Tecrübeli bir ultra maratoncu olan Benoit tekstil sektöründeki çalışmalarını sevdiği iş ile birleştirmiş ve bu markayı yaratmış. Raidlight özellikle patika ve dağ koşuları, ultra maratonlar ve macera yarışları gibi konulara özel ürünleri olan bir marka.

benoit
İznik Ultra fuarında solda Mert ve ben, yanımızda Benoit ve en sağda Emre…

 

Ürünlerin tümü gene bu sporlar ile iç içe olan kişiler tarafınca tasarlanıyor ve geliştiriliyor. Bu iş için Fransa’nın dağlık bölgesinde bir merkezleri var. Gerçekten de ürünleri dağlarda deneme ve geliştirme olanakları var. Profesyonel sporcular ile çalışıyorlar, ürünlerde sürekli bir araştırma ve geliştirme var. Bunu her sene koleksiyona eklenen ürünlerden sezebiliyorsunuz, sadece renk ve model değişikliği değil, kullanıma yönelik patentli fikirler ile karşımıza çıkıyorlar.

benoit 2
Beoit Laval 2014 İznik Dağ Maratonu’nda…

2015 senesi için de güzel ürünler yolda. Bizi mevcut ürün gamına göre farklı neler bekliyor? Güzel ve kullanışlı detaylar eklenmiş tekstil ürünleri, hafiflemiş ve gelişmiş çantalar diyebiliriz. Ürünler ülkemize ulaşınca tek tek ürün bazlı paylaşımlar da yapmak mümkün olacaktır.

Ayrıca dikkatimi çeken bir konu da Raidlight markasının Kinesio bandı konusundaki çalışmaları. Kinesio bantlama yöntemi son yıllarda artarak ilgi görüyor, çoğu yurt dışı yarışta bu bantları sporcularda görür olduk. Sadece koşuya yönelik değil, çoğu spor dalında kullanılan bir yöntem. Belki detayını bilmeden görenler bunu bir süs veya genel bandaj zannetmiş olabilir, ülkemizde henüz fazla tanınmıyor.

kinesio
Raidlight Markalı Kinesio bantları

Kabaca bahsetmek gerekirse Japonya kökenli bu uygulama özel yapışkan bantlar ile yapılıyor. Kullanılan bantlar ilk bakışta yapışkan elastik bandajlara benzese de bu işe uygun özellikleri var. İşin mantığı da şu, kas yapısını bilen uzmanlar bu bantları değişik gerilimler yaratacak şekilde anatomik yapıya uygun olarak adalelere ve bağlantı noktalarına yapıştırıyorlar. Bu bantlar da derimizde yaratıkları gerilim ile sinir uçlarının bulunduğu tabakalarda farklı basınçlar ve çekmeler oluşturuyor. Bu sayede ağrı olan bölgelerde sinir uçlarına binen yük azalıyor, ağrıyı daha az hisseder oluyoruz. Bir tür dışardan uygulanan lokal anestezi gibi düşünebiliriz. Ama dediğimiz gibi bunu uzman kişilerin uygulaması şart, ciddi bir anatomik bilgi ve bant kullanım tekniği bilgisi gerektiriyor. İşte Raidlight da bu kullanılan bantlar konusunda çalışmalar yapmış, değişik tür ve renkte bantlar bizi bekliyor. İnşallah ülkemizde bu uygulama tekniği biraz daha yaygınlaşır da koşu hayatımıza girer.

Biraz da Muazzez’in sunumuna değinelim;

Muazzez daha önce de bahsettiğimiz gibi doktor. Aynı zamanda sağlam bir de dağcılık geçmişi bulunan uzun mesafe koşucusu, ultra maratoncu. Bir süredir de Raidlight Türkiye Takımı sporcularından. Bu özellikleri birleştirince bizlere güzel bir sunum yaptı. Uzun ve medeniyetten uzak bir koşuda başımıza ne gibi sorunlar gelebilir ve bu durumda neler yapabiliriz bunları anlattı. Aslında hem Raidlight ’tan hem de Muazzez’den bu sunumu halka açmasını bekliyoruz.

sunum 2
Muazzez ve sunumu

Belki sunumda anlatılan çoğu konu hiçbirimizin başına gelmedi ama o kadar gerçekleşebilecek riskler ki ne yapmamız gerektiğini bilmemizde fayda var. Bir nevi Ultra Maraton İlkyardım Kursu diyebiliriz. Çünkü Muazzez gibi hem koşan hem de tıbbi donanıma sahip birisi bu gözle bakıp gözler önüne serince anlıyorsunuz aslında ne kadar çok risk olduğunu. Ama iyi haber hepsinin pratik çözümleri varmış, çoğu sorunda yakında bir doktor, ambulans veya hastane olmasına gerek kalmayabiliyor. Önemli olan doğru uygulamayı bilmek ve o an yanımızda bulunan eşyaları avantaj haline getirebilmek.

Bir yorum

  1. Basak Canbulat Basak Canbulat 27/03/2017

    Muazzez Hanım’ın Iznik Ultra’dan önce yeniden bir söyleşi ile deneyimlerini bizimle paylaşması için bir etkinlik düzenleyebilir misiniz? Çok rica 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir