İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papyonlu Diego ve Kraliçe Caroline: Mont Blanc 80K’dan geriye kalanlar

mbmarathon-logoMarathon du Mont-Blanc, 6 ayrı yarış barındıran bir alpin patika organizasyonu. Bir önceki yazımda bazı kısa ve genel bilgiler vermiştim. Ayrıca bu sayfanın en altında, Uzunpatika‘da yazdığım video ağırlıklı bir inceleme bağlantısı da bulacaksınız.

24 Haziran sabahı 04:00’te Chamonix’den başlayan yarışın liderlerini parkurda takip ederek parkurun zorluğu ve güzelliği hakkında ilk elden bilgi edindim. Bu sene yıldız statüsünde fazla elit koşucu katılmasa da oldukça çekişmeli bir yarış yaşandı.

Sabahın dördünde 107’si kadın 1076 koşucu, aylardır hazırlandıkları randevu için buluşmuşlardı. Günün menüsünde 24 saatten kısa bir süre içinde başarmaları gereken 6000 m tırmanışlı 82 km’lik bir patika parkuru vardı. Parkur, 2000 metre ve üstündeki aşırı kar sebebiyle son hafta modifiye edilmiş, mesafe ve yükseklik kazanımı korunmuştu. Parkurun en yüksek noktaları olan col de la Terrasse, the tête de l’Arolette ve the Signal iptal edilmişti.

La Tour'dan yukarı çıkan telesiyej'den Col de la Terrasse'a çıkan yamaçtaki kar miktarını kırmızı çember içinde görebilirsiniz. Hedefimiz yeşil işaretli Col des Posettes noktası. Foto: C.Odabaşoğlu
La Tour’dan yukarı çıkan telesiyejden Col de la Terrasse’a çıkan yamaçtaki kar miktarını kırmızı çember içinde görebilirsiniz. Hedefimiz yeşil işaretli Col des Posettes noktası. Foto: Caner Odabaşoğlu
Vaat edilen (üst) ve gerçekte koşulan (alt) eğim profilleri. Kaynak: üst: yarış web sitesi, alt: Livetrail.net web sitesi
Vaat edilen (üst) ve gerçekte koşulan (alt) eğim profilleri. Kaynak: üst: yarış web sitesi, alt: Livetrail.net web sitesi

Sabah dikkatleri çeken ilk şey sıcaklık oldu. Sabahın dördünde, herkes t-shirtle dolaşıyordu. Normalin üstünde sıcak bir gün olacak ve koşuculara zorlu anlar yaşatacak gibiydi.

Yarışın favorileri beklendiği üzere hızlı bir tempoda başladılar ve beraber ilerlediler. Tête au Vent (19.8km), İsviçreli Diego Pazos liderliğe oturmuş, arkasındaki Fransızların yaklaşmasına izin vermiyordu. Français Guillaume Beauxis, Vivien Reynaud, Sébastien Chaigneau, Sacha Devillaz, Rémi Berchet and Pierre Minary’den oluşan grup birbirlerine yakın bir şekilde devam ettiler. 2016 MaXi Race ikincisi ve günün favorisi Aurélien Collet yarışı Chatelard (42 km) noktasında terk etti. İznik Ultra Maratonu‘nu 2015 yılında kazanan Donald (Donnie) Campbell ön grup ile beraber başlayıp Buet (27,5 km) istasyonunda yarışı bıraktı.

İsviçre sınırlarındaki Emosson Barajı istasyonunda  (38,7 km) gruptan iyice kopan Pazos, arkasındaki Guillaume Beauxis’in 6 dakika önünde koşmaya başladı. İsviçre’nin Lausanne kentinde yaşayan ve kırmızı papyonu ile ünlü koşucu bu farkın azalmasına izin vermeden yarış sonuna kadar liderliği korudu. O farkı açarken, arkasındaki sıra mücadelesi şiddetlendi. Hoka sporcusu Beauxis ikinciliği kaptırmadan harika bir yarış koştu. Üçüncülük için iki Fransız Rémi Berchet ve Vivien Reynaud, kedi-fare kapışması yaşadılar. Sürekli biri diğerini geçti. Son kilometrelerde gücünü koruyan Rémi 9 dakika farkla podyumdaki son basamağı kaptı.

Bu zafer ile Diego Pazoz sezon başında yüksek formda olduğunu gösterdi. Bu sene Transgrancanaria (126km) yarışında 3., Annecy’deki Compressport XL-Race’te (Maxi Race ile aynı parkurda, 82 km’yi 2 günde koşarak yapılıyor) 4. olmuştu. Yarış sonrası değerlendirmesi: “İnişlerde oldukça zorlandım Guillaume benden daha güçlüydü. Öte yandan, tırmanışlar keyifliydi. Harika manzaralar gördük, koştuğum en güzel 80 km oldu” dedi ve bitiş hattında mikrofonu eline alarak koşusunu doğum gününü kutlayan eşine armağan etti.

Caroline CHAVEROT son derece dinç koşarken. F: C.Odabaşoğlu
Caroline CHAVEROT son derece dinç koşarken. Foto: Caner Odabaşoğlu

Kadınlarda herkesin favorisi olan Caroline Chaverot (Fr), beklendiği gibi koştu. 2013’te ilk kez katılıp kazandığı Mont Blanc 80K’yı 2016 ana hedeflerinden biri olarak belirlediğini önceden beyan etmişti. Lider grubun peşine yarış başında takılan Caroline, yarış ilerledikçe erkekleri geçmeye başladı. Tanınmış Fransız koşucular Sébastien Chaigneau ve sonra Pierre Minary’i de geçen güzel koşucu yarışın sonuna doğru beşinciliğe kadar yükseldi. Montenvers tırmanışında hızını koruyamayınca biraz zaman ve bir sıra kaybetti. Bitiş çizgisini 6. sırada, Diego’dan sadece 48 dakika sonra geçti. Bu sırada parkuru ikinci bitirecek kadın sporcu Mailys Devon (Fr) daha Le Bois (64 km) kontrol noktasına yeni varıyordu. Yarışı tamamlaması için 2 saat 15 dakika daha geçmesi gerekti. Müthiş performans! Chaverot’un yarıştan sonraki düşünceleri: “Sabah benim için zor başladı. İyi hissetmiyordum ve ilk kilometreler hiç kolay geçmedi. Koştukça daha iyi hissettim, yarışın sonlarında gerçekten daha iyiydim. Şimdi çok yorgunum ve bu yarışın UTMB’nin sadece yarısı kadar olduğuna inanmakta zorlanıyorum. Parkura hayran kaldım. Muhteşemdi, kar ile daha da güzeldi, organizasyon harikaydı!

80K_pierre raphoz_pazos-chaverot

 

Bu zafer Caroline’nin 2016 sezonunda Madeira Island Ultra-Trail 2016’dan (115 km) sonraki ikinci başarısı oldu. Sezonun kalanında iki hedefi var: UTMB® ve Portekiz’de yapılacak Dünya Patika Şampiyonası.

Yarışın geneline baktığımızda, bitirme oranı ne kadar zor olduğunu özetliyor: 107’si kadın 1076 koşucu başlamış. 565 erkek ve 56 kadın tamamlayabilmiş. Erkeklerin %52,51’i, kadınların %52,34’ü hedefe ulaşabilmiş.

Türkiye’den Katılım: İlk sene, İlk Finish
Mont Blanc Maraton’u ülkemizde pek tanınmayan bir organizasyon. Aynı hafta sonunu paylaştığı Lavaredo UT’ya göre daha az pazarlama yapması, ve özellikle de kayıtlarının sadece bir hafta açık kalıp sonra kura ile yarışmacıların belirlenmesinin payı büyük. Start alanın 3 katına yakın başvuru alan bu yarışı bir özel organizasyon firması değil, Chamonix Spor Kulübü düzenliyor. Bu sebeple başka yarışlara gidip broşür de dağıtmıyorlar (UTMB dahil…) Bildiğimiz kadarıyla ilk kez bu sene (2016) bir Türk 80K parkurunu koştu. İsmail Eren, 24 saat sınırlı yarışı zaman dilimi içinde bitirdi. Kendisini tebrik ediyoruz.  Parkur hakkındaki kısa görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Karla kaplı çıkışlar ve inişlerden, çamurlu veya kuru toprak yollara, taşlık veya ağaç kökleri kaplı yollardan, çimlerle kaplı yollara kadar her türlü zemini rahatlıkla bulabileceğiniz, hem toplam tırmanış ve iniş miktarı hem de teknik seviyesi oldukça yüksek ve bir o kadarda keyifli bir parkurdu. Patikayı sevenleri asla pişman etmeyecek, her yönüyle tatmin edecek bir parkur ve bir organizasyon. Herkese tavsiye ederim.

Marathon du Mont Blanc 80K kürsü sonuçları:
Erkekler:
1. 6004 Diego PAZOS  SUI 10:52:45
2. 6008 Guillaume BEAUXIS FRA 11:05:10
3. 6007 Rémi BERCHET FRA 11:16:14

Kadınlar:
1. 6016 Caroline CHAVEROT  FRA 11:40:59
2. 6174 Maïlys DREVON   FRA 14:34:11
3. 6054 Li DONG   CHN 15:16:07

Organizasyonun web sitesi.

Uzunpatika’da paylaştığım video ağırlıklı Mont Blanc 80K incelemesi.

w80Km_pierre raphoz_-7

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir