İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haziran Son Hafta 3 Büyük Yarış

Yıllardır Haziran ayının son hafta sonu patika koşuları takvimi için çok önemli yarışların çakışmasına sahne oluyor. Bu sene de gelenek bozulmuyor:

mont_blanc_marathon_post24 Haziran Cuma günü saatler sabaha karşı 04:00 (am) olduğunda, Batı Avrupa’nın en yüksek dağının çevresinde Mont Blanc 80K (82km, +/-6000m) patika koşusu Fransa’nın Chamonix kasabasında başlayacak.

Screenshot 2016-06-20 22.41.53Aynı gün saat 23:00 olduğunda, 400 km kadar doğuda, İtalya’nın şirin Cortina de Amprezzo kasabasında Laverado Ultra Trail 119km (+/-5850m) parkuru için düdük çalacak.

WSER-100mile-brown-80Uzaklarda yeni kıtanın pasifik kıyılarında, ABD’nin en eski 100 mil (161 km) koşu yarışı olan Western States Endurance Run (+5500, -7000m ) cumartesi sabahı yerel saatle 05:00’te (Avrupa için 25 Haziran öğleden sonra) depar alacak. Dolayısıyla ikisi Ultra Trail World Tour üyesi 3 zorlu ve büyük yarışla geçecek hafta sonunda yarışların ve yarış habercilerinin sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayınız.

Bu yarışlar arasında Türkiye’den en az katılım ve takip göreni, en uzak ve en kısıtlı katılımcı kabul eden Western States. En popüleri ise Laverado yarışları. Organizasyona ismini veren Laverado parkuru dışında 50 kilometrelik Cortina Trail ve 20K’lık Cortina Skyrace ilk yıllarından beri Türk koşucuların keyfini sürdüğü patikalar. Aykut Çelikbaş ve Caner Odabaşoğlu 2013 yılındaki katılımlarını yazmışlardı. Mont Blanc Maratonu bu yıla kadar Western States ile aynı kaderi paylaşırken, 2016 yılında Koşu Gazetesi‘nden Caner Odabaşoğlu  hem yarışları takip edecek, hem de pazar günü maraton parkurunda yarışacak. Mont Blanc Maratonu’na daha detaylı bakalım:

Adı “maraton” olmakla beraber, organizasyonda 80 km-42 km-23 km-10 km-VK-MiniCross olmak üzere 6 değişik yarış var. Toplam 7000 yarışmacı ve 14.000 izleyici-eşlikçinin etkinlik için vadide toplanması bekleniyor. Yarış fuarını da “kamp” konseptine sokan organizatörler açık oldukları her üç gün ayrı temalara odaklanacaklarını ilan ettiler.

Foto: Gaetan Haugeard
Foto: Gaetan Haugeard      Kaynak: Yarış Organizasyonu

Club des sports de Chamonix Mont-Blanc (yani kısaca Şamoni Spor) tarafından organize edilen yarışlar Fransa dağ ve patika koşuları kültürünü yansıtıyor. 2016’da 38. yaşını kutlayan 23K parkuru en eskisi. Mont-Blanc 42 km yarışı 14. kez, Mont-Blanc 10 km koşusu 13. kez, Vertical KM yarışı 6. kez, Mont-Blanc 80 km yarışı 4. kez koşulacak.

Chamonix vadisine koşucuları çeken sadece Mont Blanc manzaralı patikaların güzelliği değil; parkurlar kendi mesafelerinde oldukça zorlular. Elit sporcuların rüştlerini ispatladıkları birer arena olduklarını anlamak için çıkış listelerine veya geçmiş sonuç tablolarına bakmak yeterli. Sadece 80K ve efsane VK (dikey km) yarışında her mesafede o alanda uzmanlaşmış sporcular koşuyor. Eskiden Salomon Skyrunner France Series olarak bilinen dağ koşuları  Salomon Over the Mountain Running Challenge 2016 adını aldı ve 42 km yarışı bu serinin önemli bir yarışı oldu. Uluslararası Salomon takımı, değişik mesafelerde yarışan 20 değişik takım sporcusuyla yarışa gün sayıyor.

42km Maraton parkuru 2000m rakımda bitiyor. Yarışmacılar teleferikle kasabaya geri dönüyor. Foto: chamonix.net
42km Maraton parkuru 2000m rakımda bitiyor. Yarışmacılar teleferikle kasabaya geri dönüyor. Foto: chamonix.net

Bizim ülkemizde (ve belki birçok yerde) yarışın en uzun parkuruna girmek kişiyi “daha sıkı” gösteriyor belki. 1000 rakımdan başlayıp 2700 metre tırmanıp 1700 metre inen ve 2000 metre rakımdan başlayan “maraton” parkurunu 4 saatte tamamlamak için kapışmaya gelenlerin sayısı ve başarıları dikkat çekici.

Maraton 42km eğim profili. Kaynak: manvmiles.com
Maraton 42km eğim profili. Kaynak: manvmiles.com

Yarış parkurların güzelliği sadece Avrupa’nın en yüksek dağı manzarası değil. 80-42-23 km parkurları, 1972’de korumaya alınan Aiguilles Rouges Ulusal Doğa Koruma Alanı’ndan geçiyorlar. Alpin coğrafyanın endemik bitkilerinin yanında kartallar ve ibex geyikleri parkurda koşarken dikkatinizi dağıtabilecek güzelliklerden bazıları.

Chamonix VK - Dikey KM parkuru. Bir resim bin kelimeye bedeldir değil mi? Kaynak: organizasyon
Chamonix VK – Dikey KM parkuru. Bir resim bin kelimeye bedeldir değil mi? Kaynak: organizasyon

3800 metreyi kaç dakika koşarsınız? Ya bu mesafede 1000 metre rakım almanız gerekiyorsa? 34 dakika 07 saniye size uzun bir süre gibi göründüyse yukarıdaki resme tekrar bakın.

Dikey olarak 500 metre yükseldiğinizde, VK rotasında karşınıza çıkan tabelada "sonrasına karışmayız" uyarısı var. Birkaç tehlikeli geçiş ve dikleşen etapları aşıp, final etapda da via ferrata ve demir basamakları kullanıyorsunuz. Foto: C.Odabaşoğlu, 2014
Dikeyde 500 metre yükseldiğinizde, VK rotasında karşınıza çıkan tabela. Az sonra patika dikleşecek, birkaç riskli geçiş, tepeye varmak üzereyken via ferrata ve demir basamak etapları var. Foto: C. Odabaşoğlu, 2014

2016 yılında hava koşulları herkesi korkutuyor. Çok yağışlı ve soğuk geçen ilkbahardan sonra Haziran boyunca beyaz kalan yüksek patikalar yetkilileri endişelendiriyordu. Yapılan incelemeler sonunda 80K yarışının parkuru revize edilmesi şartıyla yapılabileceğine karar verildi ve 20 Haziran’da duyuruldu.  3 olası rota planını hazırda tutan organizasyon, 2000 metre üstünde hala yoğun kar olmasından dolayı güvenlik için çeşitli değişiklikler yaptı. Özellikle bütün koşucuların gece aşması beklenen Loriaz (2020 m)  – The Col de la Terasse (2648 m) geçidi arasındaki etabın tamamen kar altında olduğu belirtildi. Bu etap boyunca kilometrelerce güvenlik ağı (kayak pistlerindeki gibi) gerip dağı stadyuma çevirmeyi doğru bulmayan organizasyon, koşucuları Loriaz’dan tekrar Vallorcine’e indirmeye ve sonra tekrar tırmandırmaya karar verdi. Dağlarda, dağda olma ve macerayı koruma etiğine sadık kalarak yarış düzenlemek çok zor iş. Bir sonraki yazıda daha fazla detay paylaşmak üzere.

Not: Daha fazla detay için Mont Blanc Marathon internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme: Yazıda bahsi geçen Western States 100 mil yarışı da koşuldu. O yarışla ilgili ilginç bir olayı da gazetede yazdık, şurada okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir